1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
2 years ago
6

100 points.

Mathematics
1 answer:
7nadin3 [17]2 years ago
6 0

Answer:

When you reflect a point across the y-axis, the y-coordinate remains the same, but the x-coordinate is transformed into its opposite (its sign is changed).

Step-by-step explanation:

hope this helps if does mark brainllest

You might be interested in
4. Multiply. Write each answer in simplest form: (-3/4)(1/2)(-2/3)
m_a_m_a [10]

Step-by-step explanation:

6/24

=1/4

;)

;(

;/

;]

;|

;[

8 0
3 years ago
HELP ASAP! Will name brainliest!
eimsori [14]

Answer:

mean:8,median:8,mode:8

Step-by-step explanation:

sori cant do the second one

8 0
3 years ago
Green paint is made by mixing blue, yellow and white paints in the ratio 2 : 7 : 1. How much blue paint is needed to make 64 lit
Lyrx [107]

Answer:

12.5 litres of Blue paint

Step-by-step explanation:

2+7+1=10

therefore;

10=64

2=??

cross-multiply

(2×64)÷10

answer= 12.4 liters or 12.5

6 0
3 years ago
Help me. I need help on multiply decimal with exponents
AleksAgata [21]

Answer:


Step-by-step explanation:

for the first 2 questions 3.04 x 10^2 you would move the decimal over 2 places and 0.304 x 10^4 just move the decimal over4 places and you have your answer

3 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.80. How much does one orange cost?
grin007 [14]

Answer:

95 cents

Step-by-step explanation:

3.80/4 = 0.95

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Add and simplify
    13·1 answer
  • Distance between each pair of points<br> (0.4). (8. -2)
    9·2 answers
  • 31 billion in scientific notation
    12·2 answers
  • Helppp pleaseee ! choose one of the options !​
    9·2 answers
  • Please help me struggling
    10·1 answer
  • Studies show that the correlation between iqs measured at age 8 and age 10 is ______ the correlation between iqs measured at age
    6·1 answer
  • $2,000 at 4% for 24 months. Find the interest earned
    15·1 answer
  • 378934×95= what number
    9·2 answers
  • A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 1 2 cup of sugar. How many wh
    12·1 answer
  • Divide 28 bottles of water into two groups so the ratio is 3 to 4. Be sure to show your work.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!