1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vagabundo [1.1K]
2 years ago
8

In a supermarket, small wedges of cheese each weighing 0.25kg are cut from tins of cheese that weighs 2.5kg. How many wedges can

be cut from one tin of cheese? ( Its division)...
Mathematics
1 answer:
juin [17]2 years ago
4 0

Answer:

10 wedges

Step-by-step explanation:

To find the number of wedges, the total weight should divided by weight of  one wedge.

\text{Number of Wedges = $2.5 \div  0.25$}\\

                              = \dfrac{2.5*100}{0.25*100}\\\\\\=\dfrac{250}{25}\\\\\\= 10 \ \sf wedges

You might be interested in
When making a batch of orange juice for her basketball team Jackie used 5 times as much water as concentrate. There were 32 more
AnnZ [28]

Answer:

48 cups of orange juice,  24 containers.

Step-by-step explanation:

Given:

Jackie used 5 times as much water as concentrate to make orange juice.

There were 32 more cups of water than concentrate.

Question asked:

How much juice did she make in all ?

She poured the juice in 2 quart containers how many containers could she fill ?

Solution:

Let concentrate used in the juice = x

<u>As Jackie used 5 times as much water as concentrate:</u>

Then water  used in the juice = 5x

<u>According to question:</u>

<u>To make orange juice 32 more cups of water used than concentrate is equals to to make orange juice</u>, Jackie used 5 times as much water as concentrate, we will write this as:-

x+5x=x+x+32\\6x=2x+32\\

Subtracting both sides by 2x

4x=32\\

Dividing both sides by 4

x=8

Concentrate used in the juice = x = 8 cups

Water  used in the juice = 5x = 5\times8=40\ cups

Total quantity of juice =8 + 40 = 48 cups

Thus, she made 48 cups of orange juice for her basketball team.

Now, as she poured the juice in 2 quart containers, we have to find number of containers could be filled, we will simply divide total quantity of juice by 2 quart

Number of 2 quart containers = 48 cups \div 2 = 24 containers

Thus, she can fill 24 containers.

3 0
3 years ago
Claire's bedroom measures 16 feet by 18 feet if the purple carpet that she wants to buy costs $3.59 per square foot what will it
katovenus [111]

Answer:

Cost of purple carpet for Claire's bedroom is $1033.92.

Step-by-step explanation:

Given:

The dimension of bedroom are given as 16 feet and 18 feet.

Hence we can say that;

Length = 18 feet

width = 16 feet

Cost of carpet per square feet = $3.59

We will first find the area of the bedroom.

Area of bedroom can be calculated by multiplying length with width.

Area of bedroom = 16 \times 18 = 288 ft^2

Hence Area of bedroom is 288 square feet.

Now we know that;

Cost of carpet per square feet = $3.59

Hence Cost of carpet  for 288 square feet is ;

we will unitary method to find the same;

Cost of carpet for bedroom = \$3.59 \times 288 = \$1033.92

Hence Cost of carpet for Claire's bedroom is $1033.92.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
An auto mechanic charges (C) an initial fee of $50 and then $40 per hour. If (h) represents hours, how much will the mechanic ch
Vesnalui [34]

Answer:

$800

Step-by-step explanation:

per hour $40×10hours=$400

$400÷$50=8 times initial fee

8×$50=$400 total initial fee

$400hours fee+$400 initial fee=$800 total payment

7 0
2 years ago
The cost for a pack of 9 padlock is $25.20 find the unit price in dollars per padlock if necessary round your answer to the near
Elena-2011 [213]

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of padlocks

25.20/9

2.80

Each padlock costs 2.80

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out the area of this quarter circle of radius 8 cm.<br> Give your answer in terms of pie
Bess [88]

16pi

Step-by-step explanation:

pi x r² = ans ÷ 4 = Answer for area

Pi×8²=64pi ÷ 4 = 16pi

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation to find the measure of the total angle
    15·1 answer
  • Which statement is true regarding the graphed functions?
    10·2 answers
  • The thickness of a dollar bill is 0.00011 meter. use a single digit times a power of 10 to write a estimate of the thickness
    7·1 answer
  • Please answer it in two minutes
    8·1 answer
  • In his free time, Gary spends 11 hours per week on the Internet and 9 hours per week playing video games. If Gary has five hours
    15·1 answer
  • What times what equals 36
    12·2 answers
  • How do i solve qudratic equations?
    13·1 answer
  • What is the slope of the line
    6·1 answer
  • The number of typos made by a student follows Poisson distribution with the rate of 1.5 typos per page. Assume that the numbers
    12·1 answer
  • I need help question number 7 homework​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!