1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
3 years ago
15

What is the value of 5^3i^9

Mathematics
1 answer:
Tema [17]3 years ago
4 0

Answer:

5^(3)i^(9)= five cubes times i to the power of 9=125i

Step-by-step explanation:

Raise 5 to the power of 3

rewrite i9 as (i^4)2^i

so, you get 125((i^4)^2i)

i^4=1

125(1^2i)

125i

You might be interested in
You have $25,000 to invest. You can find an account (Acount A) that guarantees $925 per year. You also found a simple interest a
Sveta_85 [38]
Account A
A=p+i
A=25,000+(925×5)
A=29,625

Account B
A=p(1+rt)
A=25,000×(1+0.065×5)
A=33,125

How much more did the account B earn
33,125−29,625
=3,500

8 0
3 years ago
Translate into an inequality.
Alex787 [66]
5x-1 is greater than or equal to -11
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solving Linear equations 25 =x + 19
soldi70 [24.7K]

Steps to solve:

25 = x + 19

~Subtract 19 to both sides

6 = x

Best of Luck!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A baker has 7 3/4 bags of flour.Each bag of flour will make 60 cakes.How many cakes will the baker be able to make if she uses a
Burka [1]

The baker would be able to make 465 cakes. Or D.

Because, 7 x 60 = 420. 60 ÷ 4 = 15. 15 x 3 = 45. 420 + 45 = 465.

5 0
3 years ago
Figure 3:
Firdavs [7]
C) 18 because you could get 6 numbers with red, 6 numbers with brown and 6 numbers with yellow.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?
    13·1 answer
  • Given: Each block has masses m1 = m2 =
    13·1 answer
  • Simplify each expression. 4(g+2)
    11·2 answers
  • Jacob collected 127 pounds of aluminum cans for recycling project at school. Barbara collected 210 pounds for the same project.
    7·1 answer
  • The difference of four times a number and seven is ten more than the number.
    10·1 answer
  • Divide 2 1/2 divided by 1/5 in simplest form
    14·2 answers
  • Bob has a coin cup with four $1 tokens and two $5 tokens in it. He also has two $10 tokens and one $25 token in his pocket. He
    7·2 answers
  • I keep posting the next questions but help anyways pleasee
    15·1 answer
  • Which triangle is a translation of triangle P?
    9·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!