1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
2 years ago
11

Answers needed asap, assignment is due 29, april 2022

Mathematics
2 answers:
stealth61 [152]2 years ago
8 0

Answer:

The answer is 3

Step-by-step explanation:

geniusboy [140]2 years ago
4 0

Answer:

The unit rate would be 3 dollars per pound!

You might be interested in
Find the equation of a line passing through (3, -5) that is parallel to 2x+6y=10
Zina [86]

Answer:

The equation of the line would be y = -1/3x - 4

Step-by-step explanation:

In order to find this, we first need to find the slope of the original line. We do this by solving for y.

2x + 6y = 10

6y = -2x + 10

y = -1/3x + 5/3

Now that we see the slope as -1/3, we know the new line will have the same slope thanks to the definition of parallel lines. So, we can use this slope and the point in point-slope form to find the equation.

y - y1 = m(x - x1)

y - -5 = -1/3(x - 3)

y + 5 = -1/3x + 1

y = -1/3x - 4

4 0
4 years ago
If it starts out at -10 degrees, what will the temperature be if it rises 30 degrees?
Bond [772]

add 30 to -10:

-10 + 30 = 20

 Answer is B.

4 0
4 years ago
A. 2x = 5<br><br> What would be the answer I don’t know anyone help me before the 28th
Aleksandr [31]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
OLEGan [10]
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2. 
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
6 0
3 years ago
1, 1, 4, 7, 8, 8, 8, 11, 15<br> What is the mode of this list of numbers?<br><br> answer asap!!!!
wlad13 [49]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

its eight...........................

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find m&lt;v 36x-1 =29x+1​
    15·1 answer
  • I don’t understand this
    14·1 answer
  • Ratio table for 190 miles every 4 days. how many miles in 6 days
    12·2 answers
  • Factor 24−15 using the GCF.
    5·1 answer
  • Geometry need answer to this due soon ​
    11·1 answer
  • Help a broooo outttt
    8·1 answer
  • 6x6divided6+6-6<br><br><br><br> Help Plzz explain first multiple
    13·1 answer
  • Is the ordered pair given a solution to the equation.
    9·1 answer
  • Solve each system by elimintaion. x-y=11 2x+y=19
    11·1 answer
  • Holly has a credit limit of $2,500 on her credit card. She had a previous balance of $103.23
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!