1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
1 year ago
10

WILL GIVE BRAINLIEST IF U ANSWER THEM BOTH AND ASK A QUESTIONS IN THE COMMENTSSSS

Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]1 year ago
3 0

Answer:

1. <u>It is important to use knowlege of quadrilaterals to know how to scale something like a table and know its dimentions so you dont get something wrong and it looks good.</u>

2. <u>m<x=55 degrees</u>

Step-by-step explanation:

to find angle x, you had to think of it like its on a suplementary line with angle 125 degrees, so you just had to subtract 180-125=<u>55.</u>

You might be interested in
Dividir 3 litros de leite entre 4 crianças.
vekshin1
3/4=3/4
Cada criança recebe 3/4 litros de leite.
7 0
3 years ago
4(x - 1) please help me work this out
kondor19780726 [428]

Answer: x= -1

Step-by-step explanation:

First you take 4 and times it to x and -1, so 4 times x will just be 4x while 4 times -1 will be -4. Then it will look like this (4x - 4), you will have to make the x by itself and to do that is dividing it by 4 on both sides, so 4x/4= x while -4/4= -1. The answer is x= -1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me asap !!​
Andrej [43]

Answer:

obtuse is the anwer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
11. 5x + 5 what does it equal to
Shkiper50 [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Okay this is an odd question, but what i'm thinking is that

first you have

5x+5

To actually be able to solve we have to move the 5 to the other side.

To do this we subtract it.

Making the equation

5x = -5

Then you need to isolate the variable (X)

So divide 5X by 5, and then divide -5/5

Which leaves you with:

x=-1

6 0
3 years ago
Can some one friend me plz
Alona [7]

Answer: I didn't understand

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A textbook store sold a combined total of 248 math and history textbooks in a week. The number of history textbooks sold was 68
    7·1 answer
  • Eula needs to buy binders that cost $4 each and notebooks that cost $2 each. She has $20. The graph of the inequality 4x + 2y ≤
    7·2 answers
  • X<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x-%209%20%3D%200" id="TexFormula1" title="x- 9 = 0" alt="x- 9 = 0" align="absmiddle" clas
    11·1 answer
  • Name one rational number and<br> one irrational number.
    7·1 answer
  • Corbin is selling cheese at the farmers' market. One wheel of cheese has a diameter of 11 inches. Part A Calculate the area of t
    14·1 answer
  • I don’t know how to do this ? Calculate the slope of the line.
    12·1 answer
  • Can someone please help me I don’t know how to do this (Due today)
    15·1 answer
  • Whats 1 plus 1 please help​
    6·1 answer
  • Tara placed $1200 in a savings account which compounds interest continuously at a rate of 1.4%.
    15·2 answers
  • NEED HELP ASAP PLEASE!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!