1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masha68 [24]
2 years ago
7

What is the answer ?

Mathematics
1 answer:
fomenos2 years ago
3 0

Answer:

19/60 or .317

Step-by-step explanation:

C = 95/300

95/300 = 19/60

19/60 = .317

You might be interested in
(-2)(4) - 7^2 help me
wlad13 [49]

Answer:

(-2)(4) - 7^2

-8-7^2

-8-49

=-57

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone know the answer??
Jobisdone [24]
A..Just plus it if not wrong
8 0
3 years ago
X plus 9 divided by 7 equals 3
zavuch27 [327]

Answer- <em>X=12</em>

Step-by-step explanation:

X + 9/7 = 3 is our equation

Then we are going to do the opposite of dividing 7 from 9 which is multiplying  7 from 9. (on both sides)

It will leave us with - X + 9 = 21

Then we will do the opposite of adding 9 to X which is subtracting 9 from X. (also on both sides) ( whenever you do any adding or subtracting or multiplying or dividing on one side you have to do it on the other for the equation to be true)

Now it will leave us with X = 12

And that's our answer! :>

7 0
3 years ago
Explain how to subtract 247 from 538?
alexandr402 [8]
1. 538 - 247 = ?

2. 8 - 7 = 1

3. You can't subtract 3 and 4, so you have to take  number from 5 (turning it into a 4) and then you add a 1 right next to 3 (which makes it 13;13 - 4 = 9

4. 4 - 2 = 2

538 - 247 = 291

So the answer is 291.
7 0
4 years ago
Domino's offers the following “deals”:
tia_tia [17]

Answer: Deal one: 5x+10

Deal two: 6x

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1 pts<br> Question 6<br> 110°<br> 570<br> What is the value of x?
    12·2 answers
  • Mr. Sim invest $9000 at 1% per annum compound interest compounded daily. What is his amount at the end of the third day?
    6·1 answer
  • jason is training for a marathon bike ride. His average speed increase from 3 miles per hour to 6 miles per hour in 3 months fin
    9·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • Twinks are a social experiment
    12·1 answer
  • A shipping container in the shape of a right rectangular prism has a length of 16 feet, a width of 8 feet, and a height of 4.5 f
    11·2 answers
  • If Dandelion the cat runs 35 feet in 0.8 seconds, what is the speed at which she is running?(1 point)
    9·1 answer
  • Round 2,483,219 to the nearest thousand​
    15·1 answer
  • 1-2
    9·1 answer
  • A toy factory manufactures d dolls every hour.Each dolls costs e cents.How much money will the factory spend in costs for manufa
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!