1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
2 years ago
13

500ml of milk for 60p 4 litres for £3.20 Which bottle is better value for money?

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]2 years ago
3 0

Answer:

4 liters for £3.20

Step-by-step explanation:

we want to maximize quantity for each unit of money spent. if we use mL and p, we want to maximize mL/p

500 mL = 60 p

divide both sides by 60p to get a mL/p value

500 mL/60 p = 50/6 p ≈ 8.3 mL per pence

4 L = £3.20

note:

1000 mL = 1L

divide both sides by 1 L/ 1000 mL

1000 mL / 1 L = 1

1 L / 1000 mL = 1

100 p = £1

divide both sides by 100p / £1

100p / £1 = 1 = £1 / 100p

convert everything to the same units (mL and p) to accurately compare

4 L = £3.20

4L  = 4L * 1 = 4L * 1000 mL / 1 L = 4000 mL. Note that we have two options to choose from -- 1000 mL / 1 L and 1 L / 1000 mL. We choose the first one here because we want the 4L to cancel out with the 1 L

£3.20 = £3.20 * 1 = £3.20  * 100p / £1 = 320 p. note we put the £1 on the bottom so the euros cancel out.

thus,

4 L = £3.20

= 4000 mL = 320p

divide both sides by 320p to get a mL / p value

4000 mL / 320 p = 12.5 mL/p

8.3 mL per pence in the first one

12.5 mL per pence in the second one

the second one has a higher mL per pence, so that is a better value

You might be interested in
If i have 37 test and i do 12 test a week how many weeks its gonna take
daser333 [38]

Answer:

4 weeks

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
20 POINTS HELP PLEASE: A diver descends to a location of -50 1/4 meters relative to the surface of the water. He then descends a
vlada-n [284]

Answer:

[14 1/2]

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
27/723 long division
Brrunno [24]

Answer:

0.03734439834

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Hi I do not need the help but can I have it so here it is “There are 12 girls and 18 boys in a class. What is the largest number
PolarNik [594]
12 groups in a 1:1 ratio of boys:girls. there are only 12 girls so one in each group + 1 boy per group gives you 12 groups. with a remainder of 6 boys
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations by substitution. Show all work neatly on your work page. Checking your answer is wise. :) Plz need
vivado [14]

Answer: x = 1

3x + 4 = 7

subtract 4 from both sides

3x = 3

x = 3/3 = 1

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you help me with this please? REWARD IS 60 POINTS! Best answer will get brainliest. Thanks.
    13·1 answer
  • Graph the line with slope 2 passing through the point (-2,3).
    15·2 answers
  • 3) What is the reciprocal of 4?<br> (a))-4<br> b) 0<br> C 1/4<br> D 4
    13·2 answers
  • Is the symbol a rational or irrational ?
    14·2 answers
  • If you want to buy an item in a store that costs $36.50 and is on sale for 40% off, then how much would the item actually cost y
    15·1 answer
  • Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales she makes each week. She earns a 3% commission on the amount of her sal
    13·1 answer
  • Shania did some research on the ages of the female U.S.
    11·2 answers
  • PLEASE HELP! 10 pts. i just need the letters in order :))<br> pythagorean theorem.
    7·1 answer
  • What is 7.5% less than 120
    8·1 answer
  • What is the least common denominator of the rational expressions below? 4/x^2-7x + 1/x^2-4x-21
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!