A. One or two or more numbers, algebraic expression, or like that when multiplied together produce a given product.
Hope this helps :)
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
Answer:
y=5/8
Step-by-step explanation:
There is 4 X so you use 360- (11+1) which is 348 and now divide by 4 which is now 87
<h2>Thank you for asking</h2><h2 /><h2>From Cambridge</h2><h2 />
Answer:
t = 1.025c + 5.99
Step-by-step explanation:
Recall : general for of a linear equation is given by :
y = mx + c
Given the following :
Item cost = c
Shipping charge = $5.99
Tax on purchases = 2.5%
Total cost, t
t = c + tax + shipping cost
Tax on purchase : 2.5% * item cost ; 0.025c
Shipping = $5.99
Hence,
Total cost, t = c + 0.025c + 5.99
t = 1.025c + 5.99