1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
2 years ago
5

The cost to produce a book is 1200 to get started plus 9 dollars per book. The book sells for 15 dollars each. How many books mu

st be sold to make a profit?
Mathematics
1 answer:
pochemuha2 years ago
3 0

720

Answer:

15/9 = 1200/x

15x/ 15 =10800/15

x= 720

You might be interested in
Please answer my question
attashe74 [19]

Answer:

i think its 2-/+ \sqrt{42} not sure though sorry

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Can someone help me with this thank you
kiruha [24]

Answer:

4b

Step-by-step explanation:

that's the correct answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer quick for brainliest
bazaltina [42]

Answer:

y = -1/2x + 4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> $11.40 for 6 gallons
OverLord2011 [107]

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

3 0
3 years ago
5) through: (-3, 3), slope = 0​
Elan Coil [88]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

We know that -3 is on the x axis and 3 is on the y axis.

and the y axis usually determines if you are going to have a positive slope or negative since it would either rise or decrease. In this cause (-3, 3) shows that 3 is going to be our slope.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the zero of the function: y = 15x + 30
    12·1 answer
  • larina recieved a $50 gift card to an online store. she wants to purchase some bracelets that cost $8 each. there will be a $10
    13·2 answers
  • How many end points does a line have?
    10·1 answer
  • A jar of olives had a circumference of 11.99 cm. what was the approximate diameter of the jar?
    12·1 answer
  • The answer to this question<br> Is beyond my knowledge can you explain
    7·2 answers
  • Anthony got a shipment of various box sets of albums.​
    15·2 answers
  • A school is going on a field trip. There are 4 buses with 36 students on each bus and 3 buses with 42 students on each bus. How
    15·1 answer
  • if 4 is subtracted form the half of the square of a natural number, the result is 14, find the numbers​
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS
    6·2 answers
  • Giving brainliest for both answers! :&gt;
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!