1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
1 year ago
14

C. Brian saves some money from his allowance to buy Mother a gift. His daily allowance is P50.00

Mathematics
1 answer:
Finger [1]1 year ago
8 0

Answer:

1.thursday

his expenses was p26.85

2.monday he spent p40.8

3.18.90+23.15+11.80+16.35+9.20=approximately p55.6×30 days=p1,668

4.693.80-1,668

so he savings is completely enough

You might be interested in
4.2×10 to the negative 2 power divided by 2×10 to the 2nd power
xxTIMURxx [149]
8.4 is the answer i believe
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you factor y=6x^2-x-2
kolbaska11 [484]

6 x -2 = -12

-12 = 3, -4

y = 6x^2 + 3x - 4x - 2

y = 3x(2x + 1) - 2(2x + 1)

(2x + 1) (3x - 2) = 0

2x = -1, 3x = 2

x = -1/2, 2/3

pls give brainliest im trying to level up :))

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the area and perimeter
Yuki888 [10]

Answer:

The Perimeter is 4.5in and the Area is 1.125in²

Step-by-step explanation:

Perimeter is gotten by adding up the length/height of every side of the polygon (1.5in + 1.5in + 0.75in + 0.75in), while the Area of a rectangle is gotten by multiplying the height and length. (1.5in × 0.75in)

7 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Imani is selling T-shirts for a student council fund-raiser. She spent $100 on
Kruka [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

the domain is gonna be ur x values and ur range is gonna be ur r(x) values

the domain has to do with the number of t-shirts.....and it can range from 0 to 25.......so it would be written as : [0,25]...include the brackets....not parenthesis...or all whole numbers from 0 to 25

the range has to do with the money made....and it can range from : -100 to 200....so it would be written as : [ -100,200] ..use brackets and not parenthesis.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose Tommy walks from his home at (0, 0) to the mall at (0, 8), and then walks to a movie theater at (7, 8). After leaving th
    7·1 answer
  • Can you please help me with question 15 16 and 17 thank you
    5·1 answer
  • Please help! Worth 36 points!
    12·1 answer
  • Complete the sentence 0.7 is 10 times as much as
    9·1 answer
  • Write an equation with a slope of -7 and a y-intercept of (0,4)
    9·1 answer
  • A participate in a 21 mile walk a Thon walks at a steady rate of 3 mph. He thinks, “the relationship between the number of miles
    14·2 answers
  • ANSWER BOTH CORRECTLY!! PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP THERE IS 2 QUESTIONS
    14·1 answer
  • Can you form a right triangle with the three lengths given? Why or why not?
    10·1 answer
  • 1. My dog Wyatt is growing at a rate of 1.5 ounces per month. He is currently 200 ounces. a) Write an expression that represents
    13·1 answer
  • Tim has some marbles.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!