1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
2 years ago
8

Can you help me with this question I rlly need it rn and please use the options it gives you thank you<3

Mathematics
1 answer:
Jet001 [13]2 years ago
8 0

Answer:  Choice C

Closed filled in circle at -3; shading to the right.

========================================================

Explanation:

Follow the steps shown below to isolate x. Note that the inequality sign flips when we divide both sides by a negative number.

-4x+8 \le 20\\\\-4x \le 20-8\\\\-4x \le 12\\\\x \ge 12/(-4)\\\\x \ge -3\\\\

Here's another way to isolate x

-4x+8 \le 20\\\\8 \le 20+4x\\\\4x+20 \ge 8\\\\4x \ge 8-20\\\\4x \ge -12\\\\x \ge -12/4\\\\x \ge -3\\\\

The inequality sign flip happens much earlier when we go from the format of A \le B to B \ge A  (in step 3)

The graph of this will have a closed filled in circle at -3, then shading to the right to describe all values -3 or larger.

This is why we go for choice C.

You might be interested in
The final cost of a sale item is determined by multiplying the price on the tag by 75%. Which best describes the function that r
scoundrel [369]

First we try to frame the equation between the sale price and the final cost.

Let us consider, the price to be x and the final cost to be y, since the final cost is 75% of the price, we have the below equation

y = 0.75x

This is of the form of straight line equation y = mx +c where c =0 and m = 0.75

This means the function is linear since it satisfies a straight line equation.

So, we can eliminate options (3) and (4)

Now, the function is not a continuous one because the function is has definite value which is 0.75x and this make the function discrete. Hence option (2) is eliminated

Therefore we are left with option (1) which is the answer

Answer is (1) It is linear because the ratio of the change in the final cost compared to the rate of change in the price tag is constant

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help can someone help me on their question just explain it well ♡ so that I understand it ;) ​
Vitek1552 [10]
Ohh come se diceee uhhh i dont know the answer :)
8 0
3 years ago
10 POINTS A QUESTION!
Arlecino [84]
For the first triangle the sum of angles in any given triangle is equal to 180 degrees.

The equation for the first triangle would be: 60+80+x+51= 180

Solving it we get: 191+x=180
x=-11.

The second triangle’s equation is: 90+45+52+x= 180

Solving it we get: 187+x=180
x=-7

The third triangle’s equation is: 4+7x= 90
This is because it is a right angle.

Solving it we get: 12.2 (rounding)
x=about 12.2

For the fourth triangle the equation is: 6x-5+5x=105 (we subtract 75 to 180 to get the sum of the other two angles)

Solving it we get: 11x=110
x=10.

Hope this helps! ( and if you can please give brainliest, it would mean a lot!)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fact family for 3, 5, 8
olya-2409 [2.1K]

Answer:

3+5=8

5+3=8

8-3=5

8-5=3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
ILL GIVE YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER FIRST
levacccp [35]

Answer:

24ft³

is the answer to the equation


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the factored form of 3x^2 + 23x - 36?
    6·1 answer
  • Please please answer quick I really need them by tonight it’s 3 equations just click on the pick and you will see all 3 equation
    8·1 answer
  • Do y'all understand this? please help me​
    7·1 answer
  • What is half of 26? Im to lazy to write it down._.
    9·2 answers
  • What is 3.4 times 16?
    13·2 answers
  • Which equation represents a line which is perpendicular to the line 6x+y=1
    14·1 answer
  • Help Please Now!!!<br> Find the volume of the rectangle prism
    12·2 answers
  • If 25% of all students in the 7th grade have pets, and there are 40 students with pets, how many total students are there in the
    8·1 answer
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 36m. If the length is 12m, what is the area?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!