1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
1 year ago
8

In a week, 16 hens laid 64 eggs. what is the unit rate for eggs per hen?

Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]1 year ago
7 0

Answer:

4 eggs per hen

Step-by-step explanation:

You would need to divide the total number of eggs by the number of hens to see how many each one would produce:

Thus, 64/16 = 4

That gets you 4 eggs per hen!

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
2 years ago
Simplify completely quantity 2 x squared plus 16 x plus 30 all over quantity 5 x squared plus 13 x minus 6.
Ludmilka [50]
(2x^2 + 16x + 30) / (5x^2 + 13x -6)
Start by factoring the numerator and denominator.
Cancel any like factors.

2(x^2 + 8x + 15)
2(x + 5)(x + 3) / (5x -2)(x + 3
2(x + 5) / (5x - 2)
The third choice
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jamal traveled 80 miles in 114 hours. Which expression gives Jamal's speed in miles per hour?
viva [34]

Answer:

80/1 1/4 (Fraction)

Step-by-step explanation:

speed  =  \frac{distancs}{time} \\   \\   \hspace{29pt}=  \frac{80}{1 \frac{1}{4} }  mph

5 0
3 years ago
PLZ HELP I ONLY HAVE A FEW MINS LEFT
Sholpan [36]

Answer:

The area is 10 square units

Step-by-step explanation:

A = 1/2bh

A = 1/2(4)(5)

A = 10 square units

Hope this is accurate & helpful!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y=-x-4 <br>y=x<br><br>solve system of equations algebraically​
Serhud [2]

Answer:

y=-2 x=-2

Step-by-step explanation:

y=-x-4

y=x

you can plug y in for x in the first equation by using substitution

y=-y-4

and then you solve for y

2y=-4

y=-2

so y equals -2. Since y=x, x also equals -2. Therefore

y=-2 x=-2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • aleta's puppy gained 3/8 pounds each week for 4 weeks. altogether, how much weight did the puppy gained
    14·1 answer
  • Rita has a loan of 40,000. This loan has a simple interest rate of 6% per year. What is the amount of interest that rita will be
    8·1 answer
  • A line with a slope of -2 passes through the point (4, 7).
    15·2 answers
  • Math question I need help on
    15·1 answer
  • Can someone actually help me please?
    14·1 answer
  • a meteor train in Delhi carried 4865 passengers in 16 trips.Each trip had an equal number is passengers how many passengers trav
    12·1 answer
  • Will give brainlst <br> Have a nice day
    11·1 answer
  • 5 Wyatt had one sack that contained some
    7·1 answer
  • How many solutions does this equation have?<br><br> 10 − 8d = –10d
    11·1 answer
  • GOOD QUESTION BELOW PLS LOOK AT PHOTO
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!