1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
2 years ago
6

Kiko and mato each took out a loan for $5,000 from the bank. kika has an interest rate of 5.2% and he plans to repay the loan in

5 years. mato has an interest rate of 7.5% and he plans to repay the loan in 24 months. who will pay more in interest, and about how much more will he pay?
select one:

a kika, $550

b kika, $700

c mato, $700

d mato, $300
Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]2 years ago
8 0

It will be b : KikaKika 700:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Y=3x-5\6x+3y=15 solve for x hurry
Lady bird [3.3K]
Answer: x= 2

how i solved: (in photo)

3 0
3 years ago
To win a relay race, you must swim 200 yards before your opponent swims 190 yards. You swim at a pace of 50 yards every 40 secon
lora16 [44]

Answer:

You would win the race

Step-by-step explanation:

You would have to swim for 2 minutes and 40 seconds which is the same as 160 seconds.

The opponent would swim

19 \times 8.5

Which is161.5 seconds

This means you would win

6 0
3 years ago
Leslie paid $12 for 4 books. What is the unit rate of the book purchase?
Setler79 [48]

Answer: 3 dollars for a book.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
30 Points!!!!
irina1246 [14]

Answer:

The answer is four months

Step-by-step explanation:

You have a starting cost of $50 with a $20 fee every month

OR

You have a starting cost of $30 with a $25 fee every month

Start: $50 ($20 per month)

M1 = $70, M2 = $90, M3 = $110, M4 = $130

Start: $30 ($25 per month)

M1 = $55, M2 = $80, M3 = $105, M4 = $130

In conclusion, the prices of the two will match at Month 4

3 0
3 years ago
A ballpark sells bags of popcorn for $1 each and bags of peanuts for $2 each. Hector will buy x bags of popcorn and y bags of pe
Rasek [7]

Answer:

Hector will buy 6 peanut bags and he will buy 2 ppopcorn bags

Step-by-step explanation:

He will buy 6 bags of peanuts because that will be 12$ and he will buy 2 popcorn bags because it will be 2$. He only wanted to buy 8 bags of snacks and he only wanted to spend 14$. Hope this helps!!! :)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • SOMEONE PLEASE HELP ME I WILLG IVE EVERYTHING!
    12·1 answer
  • In a plane, if one of two parallel lines is _____ to another line, the other of the two lines is perpendicular to that line.
    14·2 answers
  • -8(r-2)=40 what is the answer to this equation
    13·1 answer
  • Complete: 3/4 x 20 = 5/6 x ?
    10·2 answers
  • The surface area of the prism is ______ square units. All measurements in the image below are in units. (Input whole number only
    14·2 answers
  • How can I find slope
    7·1 answer
  • Julie spends $5.62 at the store. Micah spends 5 times as much as Julie. Jeremy spends $6.72 more than Micah. How much money does
    7·1 answer
  • A card is drawn from a well-shuffled deck of 52 cards. Find P(drawing a face card or a 4). A face card is a king, queen, or jack
    8·2 answers
  • After arranging the terms in descending powers of a variable, select the opposite of the polynomial.
    7·1 answer
  • What is the value of x?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!