1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
15

Which of the following phrases describes a way colons should not be used?

Mathematics
1 answer:
boyakko [2]3 years ago
6 0

Answer:

make sure that sentence that comes before the colon is a complete,  sentence

Step-by-step explanation:

One way to test whether you have used a colon correctly is to delete the information after the colon.

You might be interested in
Did I use the right equations to find x?
EleoNora [17]

Answer:

first one yes

Step-by-step explanation:

second one its

39x+10=180

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gandalf the grey started in the forest of mirkwood at a point pp with coordinates (−2,1)(−2,1) and arrived in the iron hills at
AlladinOne [14]
Travel direction 3i + 2j, slope = 2/3.
We have slope and a point (-2,1) this gives us a line equation:
 LINE BEFORE THE TURN, EQUATION: y = (2/3)x + 1

The point of intersection of the two lines:
1) through (-2,1) with slope 2/3 and;
2) through (-1,6) with slope 3/2. 
8 0
4 years ago
What is the height of this triangle?
STALIN [3.7K]
I believe the answer is
c
6 0
4 years ago
Please help ASAP fill in the blanks ty I’ll mark Brainly
Aleks [24]

Answer:

It will be. 7/9 of the states would be about 46

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Pls help me, if you get it right I will give you Brainlist!​
aivan3 [116]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the factoring process, what constant is added to the right side of the quadratic equation 3x2+4x+_=1+_ in order to solve b
    15·1 answer
  • Which property justifies this statement? If 4x=20, then x=5. Division Property of Equality Reflexive Property of Equality Substi
    6·2 answers
  • What’s 127.2 divided by 14
    6·1 answer
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • Cora charges $20 for each lawn she mows. However, she has to pay her father $12
    8·1 answer
  • How many times does 4 go into 55<br>​
    5·2 answers
  • What is first the statement or proportion
    6·1 answer
  • Write the equation for the quadratic function in the graph.
    15·1 answer
  • Which polynomial is in standard form?
    12·1 answer
  • Step by step please (variable expression)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!