1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
1 year ago
7

Find the measure of

Mathematics
1 answer:
Butoxors [25]1 year ago
7 0

Step-by-step explanation:

angles a,f,g form a triangle

sum of angles in ∆ = 33 + 112+ a = 180

145 + a = 180

a = 35°

You might be interested in
What is 120x130
Shalnov [3]

Answer:

15600

Step-by-step explanation:

120x130=15600

20x30=600

& you can work from there if you have to show work

Also you have a nice day too!

3 0
2 years ago
Todd is a salesperson he sold a crystal sculpture for $58 and earned 15% commission. how much commission did Todd earn.​
telo118 [61]

Answer:

$8.70

Step-by-step explanation:

He earned 15% of 58...so that's 8.70. (checked with a calculator)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lainey bought a set of 20 markers for $6<br> What is the cost of 111 marker?
sammy [17]

Answer:

370

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333

Then find amount for all pencils

3.333 by 111 is 369.963

Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370

5 0
2 years ago
Expand 4(y+7) thank you if you answer this
Drupady [299]

Answer:

4y + 28

Step-by-step explanation:

I simply distributed the 4:

1. 4(y+7)

2. 4 times y = 4y

3. 4 times 7 = +28

4. 4y + 28

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1 1/4 + 1 3/4 + 2 2/4
xenn [34]

Answer:


Step-by-step explanation:

8 1/2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find f of 1 and f of 4
    6·1 answer
  • 9 1/2 gallons equals how many quarts
    6·2 answers
  • Simplify and solve this equation: 4m+9+5m-12=42
    15·2 answers
  • Anthony uses 1/5 cup of water for every 2/5 cup of pancake mix to make pancake batter.
    14·1 answer
  • Explain why receiving a 15% discount is the same as finding 85% percent of the original cost of an item. Then, explain how the m
    8·2 answers
  • What is the volume rounded to the nearest whole number?
    10·1 answer
  • Estimate the difference. 9 1/2- 1 6/7
    13·1 answer
  • Give step by step answer
    12·2 answers
  • 2. What is the slope of the line 2x + y = 8?
    13·2 answers
  • Is it possible to form a triangle with sides that each measure 3? what about 3,3 and 9?<br><br>​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!