1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
2 years ago
15

If each interior angle of a regular polygon is 168 °, then the number of sides of the polygon is ….

Mathematics
2 answers:
Nimfa-mama [501]2 years ago
7 0

the answer to your question is 30 sides

hope this helps

Tems11 [23]2 years ago
6 0
<h3><u>given</u><u>:</u></h3>

each interior angle= 168°

<h3><u>to</u><u> </u><u>find</u><u>:</u></h3>

the number of sides the polygon has.

<h3><u>solution</u><u>:</u></h3>

180- 360/n= 168

12= 360/n

n= 360/12

n= 30

<u>therefore</u><u>,</u><u> </u><u>the</u><u> </u><u>polygon</u><u> </u><u>has</u><u> </u><u>30</u><u> </u><u>sides</u><u>.</u>

You might be interested in
Round 47.58051 to the nearest thousandths
yuradex [85]

Answer:

47.581

Step-by-step explanation:

can't explain I just know how to do it

6 0
4 years ago
According to the line plot how many apples were weighed​
vova2212 [387]

Answer:

14 apples

Step-by-step explanation:

Just count the x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate each expression for the given value (please answer all)
Anna [14]

Answer:

-20a - 65 = -104  for  a = 2.7

-6x + 52 = 45  for  x = 1 1/6

Step-by-step explanation:

-20a - 50  for  a = 2.7

Insert 2.7 in for a.

-20(2.7) - 50 = -54 - 50 = -104

-6x + 52  for  x = 1 1/6

Insert 1 1/6 for x.

-6(1 1/6) + 52 = -7 + 52 = 45

8 0
3 years ago
How do you do this problem
Sliva [168]

Answer:


Step-by-step explanation:

sec= x

cross multiply

60 mb x 2

120 mb/29 sec

6 0
4 years ago
If laura bought 2.1 pounds of apples is the price per pound of apples greater than or less than $1? How can you tell?
krok68 [10]

Answer

greater than $1.

Step-by-step explanation:

the price of apples per pound is $1.37, therefore, the price per pound of apples is greater than $1.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x that makes PQ←→||RS←→?
    12·1 answer
  • Select the best answer for the question.
    9·1 answer
  • Use the Distributive Property to simplify.<br> -(29–39–2w+5m)
    11·1 answer
  • What do you call (0,0)?
    14·1 answer
  • can someone simplify these like terms do not solv just simplify if you do not no how to do this do not try because i need this d
    10·2 answers
  • Anybody Know This. ?
    15·1 answer
  • Please help, I need this quick.
    7·2 answers
  • Melissa went for a drive in her new car. She took 9 hours to drive 562.5 miles. What was her speed? miles per hour​
    6·1 answer
  • At 8:00 A.M.​, Bob started filling a 2,400​-gallon pond. At 10:00 A.M.​, he had filled 1,200 gallons. At what time will the pond
    5·1 answer
  • Please help!! Express the function graphed on the axes below as a piecewise function.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!