1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
2 years ago
8

Please help me with this asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
drek231 [11]2 years ago
3 0
Try the first four cards in order from left to right. It starts with the expression, plugs in 6 for t, does 6 * 3 first because of PEMDAS, and then does 27 - 18, which is 9.
You might be interested in
Homework Help! ASAP
Mariana [72]

Answer:

The cost of apple juice per ounce is 20 cents.

Explanation:

We know that a

16

ounce bottle is

$

3.20

and we want to find how much per ounce is.

So we set up a proportion and let

x

be the cost of one ounce:

16

3.20

=

1

x

Now we can cross multiply:

16

x

=

3.20

Divide both sides by

16

:

16

x

16

=

3.20

16

Therefore,

x

=

0.20

The cost of apple juice per ounce is 20 cents.

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If a shape has triple the dimensions of a similar shape then it has _______ the area *
IrinaK [193]

Answer:

9 times

Step-by-step explanation:

The best way to go about this is to give actual figures

Let us consider rectangular shape

Let us have a rectangle with dimensions 6 m by 12 m

The area will be 6 * 12 = 72 m^2

The shape having a similar dimension would have dimensions 12m by 36 m

So its area will be ;

18 * 36 = 648 m^2

So we finally proceed to make a division

Mathematically, that will be 648/72 = 9

So the area will be in the ratio of 1 to 9

7 0
3 years ago
Which statements about the two landscaping companies is true?
Rudik [331]
I think it would be all of them 

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Elaina wrote two correct variable expressions to represent the phrase “one-fourth of a number.” Which variable expressions could
Naily [24]
1/4n, and also D IF it's n/4.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help !! As soon as possible
yan [13]

Answer:

32.9% i think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a car averages 27 miles per gallon. if gas costs $4.04 per gallon which of the folloiwing is closet to how much the gas would co
    7·1 answer
  • What does X equal. PLEASE HELP!!!
    9·2 answers
  • Whatexpression would give you a sum of 16 ​
    14·2 answers
  • The general form of the equation of a circle is x^2+y^2−8x+6y+21=0.
    5·2 answers
  • List 3 similarities between a Roth IRA and a Traditional IRA
    14·1 answer
  • I don’t get it I need help
    13·1 answer
  • Change the followong decimals to percents and order them on the number line from least to gratest useing this numbers 0.02 ' 0.9
    14·1 answer
  • Write the word sentences as an inequality.
    11·2 answers
  • Find the square root of 529.
    15·1 answer
  • 10 gallons of gasoline costs $30. The cost of gasoline per gallon is
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!