Answer:
The cost of apple juice per ounce is 20 cents.
Explanation:
We know that a
16
ounce bottle is
$
3.20
and we want to find how much per ounce is.
So we set up a proportion and let
x
be the cost of one ounce:
16
3.20
=
1
x
Now we can cross multiply:
16
x
=
3.20
Divide both sides by
16
:
16
x
16
=
3.20
16
Therefore,
x
=
0.20
The cost of apple juice per ounce is 20 cents.
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
Answer:
9 times
Step-by-step explanation:
The best way to go about this is to give actual figures
Let us consider rectangular shape
Let us have a rectangle with dimensions 6 m by 12 m
The area will be 6 * 12 = 72 m^2
The shape having a similar dimension would have dimensions 12m by 36 m
So its area will be ;
18 * 36 = 648 m^2
So we finally proceed to make a division
Mathematically, that will be 648/72 = 9
So the area will be in the ratio of 1 to 9
I think it would be all of them
Answer:
32.9% i think
Step-by-step explanation: