Answer:
$16.77
Step-by-step explanation:
6.99*2.4=16.776
Answer:
576.6
Step-by-step explanation:
Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
Answer:
287.1 inches of the canvas.
Step-by-step explanation:
To solve this, we need to first figure out the total area of the canvas. To do that, multiply width by height.
29*33=957
Now set up your equation for solving for the area of the canvas that the rose covers.
x/957=30/100
We did it where: x is the area of the rose covers, 957 is the amount of inches that the canvas takes up, and the right side of the equation is the percent.
Now cross multiply.
100x=28,710
Now divide both sides by 100.
x=287.1
The red rose covers 287.1 inches of the canvas.
Answer:
.03472
Step-by-step explanation:
take sell price $20. subtract cost of 11.32 which equals 8.68. then divide 8.68 by the sell price $20
The formula for contribution margin is the sales price of a product minus its variable costs. In other words, calculating the contribution margin determines the sales amount left over after adjusting for the variable costs of selling additional products.