C
He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.
An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.
To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825
Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.
He payed $1.825 per flower.
Prize of 6 botl= 40-y
prize of 1 botl will 40-y/6
if y=10
then prize of 1 bottle is 5
Answer:
20.7026
Step-by-step explanation:
Answer:
-3/2
Step-by-step explanation:
Formula for slope is y2-y1/x2-x1
3-5/3-1
-3/2
25,200 hours
112x12=1,344
212x112=23,744
1,344+23,744+112=25,200