1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
1 year ago
7

Find the area of the shaded region

Mathematics
1 answer:
maxonik [38]1 year ago
3 0

Answer:

96 cm^2

Step-by-step explanation:

15 x 10 = 150

9 x 6 = 54

150 - 54 = 96

You might be interested in
What is the range of the function?<br> A. (-1,3,5)<br> B. (2,6,8,3,5)<br> C. {3}<br> D. (2,6,8)
Roman55 [17]

Answer:

I think the answer is D. (2,6,8) because if the ones on the right are y - coordinates in the Function then it should be correct. If not sorry

(Range is y - coordinate)

(Domain is x - coordinate)

7 0
3 years ago
Write a function rule for your bacterium in the table where h is the number of hours, and b(h) is the bacterium at h hours.
kolbaska11 [484]

Answer:

B(h)=x (subscript)-1*4+1 basically x from the previous generation times 4 plus one.

Step-by-step explanation:



5 0
3 years ago
Can someone help me please
Radda [10]

B is correct, and D is correct.

that is the answer to that question. Ive already done this question before and I got it right everytime

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Examine ^ABC shown below -
Lunna [17]
The answer is 28.8 (the first option)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Π ? ............................​
KonstantinChe [14]
Pineapple does not belong on pizza change my mind
7 0
2 years ago
Other questions:
  • How to write it’s inverse
    6·1 answer
  • An object is traveling at a speed of 2.5 mph. How long will it take the object to travel 6 miles?
    11·1 answer
  • 7. The store at your school wants to stock T-shirts that come in five sizes (small, medium, large, XL, XXL) and in two colors (o
    10·1 answer
  • I need help this math problem ​
    11·1 answer
  • What is the value of z? 52° 104° 116° 208°
    13·2 answers
  • Joey can put together 4 budgets in 2 minutes. What is the unit rate for one burger?
    11·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Please HELP, PLZZZZ, PLZZZZZ
    9·1 answer
  • The width of a kitchen is 4.2 metres.
    9·1 answer
  • This data set represents the number of cups of flour used in different recipes. What is the mean of this data set? {1/2, 1/3, 2/
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!