The cost of 1 vanilla ice cream and 1 strawberry ice cream should total to $31. Since you only bought one of each flavor, you simply have to add their unit prices.
Cost for 1 carton of strawberry ice cream + Cost for 1 carton of vanilla ice cream = Total Cost
Total Cost = s + v --> this is the general equation
Since s = 1.5 + v, the modified equation would be
Total Cost = 1.5 + v + v
Total Cost = 1.5 + 2v
the answer is 134 and the Remainder is 19
Answer:
A)5/8
Step-by-step explanation:
- <em>The range of a set of data is the difference between the highest and lowest values in the set. </em>
<u>Given data set:</u>
<u>Rewriting the data set in the same denominator to compare:</u>
<u>As we see the smallest value is 5/8 and the highest value is 10/8, so the difference:</u>
So, the range of the given data set is 5/8
<u>Correct choice is</u>: A)5/8
Answer:
you have to advise me exercise for a month because I can't come so please give me a leave for one month because I can't come