1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
2 years ago
13

Can someone help me out, please?

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]2 years ago
6 0
Y=x/2 is also what I got
You might be interested in
Please help. I don't understand how to do these problems.
aivan3 [116]

Answer:

11a.  m <1 = 131          12a.  m <1 = 42

11b.  m <2 = 49          12b.  m <3 = 75

11c.  m <3 = 131          12c.  m <4 = 42

11d.  m <4 = 49          12d.  m <5 = 63

11e.  m <5 = 131         12e.  m <6 = 75

11f.  m <6 = 49          12f.  m <7 = 105

11g.  m <8 = 49          12g.  m <8 = 75

11h.  m <9 = 92          12h.  m <10 = 75

11i.  m <10 = 88          12i.  m <11 = 42

11j.  m <11 = 92          12j.  m <12 = 138

11k.  m <12 = 88         12k.  m <13 = 42

11l.  m <13 = 92         12l.  m <14 = 138

11m. m <14 = 88

11n.  m <15 = 92

Step-by-step explanation:

When lines are parallel to  each other than:

Corresponding Angles are equal.

Alternate Interior Angles are equal.

Alternate Exterior Angles are equal.

Consecutive Interior Angles add up to 180 degrees.

You can check some math websites for definitions of these angle relationships.

8 0
3 years ago
5 divided by 978 with remainder
grigory [225]

Hi!

978 can't go into 5 at all, so the answer is 0 R: 978

Hope this helps! :)

-Peredhel

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are purchasing soft drinks for the company annual party. You expect about 32 people to be there. You want to allow at least
qaws [65]
 
<span>32*18=576 oz. </span>



<span>Store A offers 24-12 oz cans for $5.89. That means $5.89 gets you 288 oz. Store B offers 12-12oz cans for $3.79, so that means $3.79 gets you 144oz. </span>

<span>Store A is $5.89 per every 288 oz. You need 576 oz, which is double that. That means it will cost you twice as much as it would buying 24-12 oz cans: </span>
<span>$5.89*2=$11.78 </span>

<span>Store B is $3.79 for 144 oz. As previously stated, you need 576 oz, so you'll need to buy 4 12-packs of 12 oz cans: </span>
<span>$3.79*4=15.16 </span>

<span>So not only is Store A a better deal, but they'll save you $15.16-$11.78=$3.38 dollars. </span>
5 0
4 years ago
Using the following information, answer the questions below.
klemol [59]
Check issued on 2/17 was 104.92.....TRUE
deposits on 2/22 and 3/8 were diff amounts...FALSE
several service charges for 5.50....FALSE
ending balance was larger then last....TRUE
11 checks written...FALSE


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plot the line for the equation on the graph. y−2=−2(x+4)
vitfil [10]
X=3 
y=-12
hope i helped
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The measure of the reference angle is and sin 0 is
    9·1 answer
  • A social media website currently has 1,000 members. The number of members on the website triples every month. After how many mon
    12·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!​
    13·2 answers
  • In parallelogram PQRS, find the value of angle SPR if angle RSP is 75° and angle PRS is 39°.
    10·1 answer
  • What is the y-value when x equals 30?<br>y = 350 - 25(x)​
    7·1 answer
  • Simplify the equation
    12·1 answer
  • Jacob went to the gas station with 17.70 he brought a drink for 2.90 and he wanted to spend the rest of the money and a bag of c
    5·1 answer
  • I need help on my math please
    13·1 answer
  • I need help with this one and l also answered the first one but i’m not sure for this three angles
    11·1 answer
  • If you needed to buy at least 5 water bottles AND at least 8 water bottles, how many water bottles would you need to by?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!