1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
2 years ago
8

What is the value of the expression 24 + 3²? What is the value of the expression 24 + 3² ? ​

Mathematics
1 answer:
timurjin [86]2 years ago
3 0

Answer:

33

Step-by-step explanation:

3² = 3.3 = 9 => 24 + 9 = 33

You might be interested in
What is the absolute value of 25? |25| = ?
Kryger [21]

Answer:

25, -25

Step-by-step explanation:

This is the answer. It's simple. Just think of the two lines next to the number and that can be -25 and 25.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A school buys games for 6 classrooms. It buys 3 board games, 4 puzzles, and 1 video for each classroom. How many games dose the
AlexFokin [52]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

4+3=7

7x6 = 42

7 0
3 years ago
How can exponents express such numbers as 16
KonstantinChe [14]
You can do 4 to the second power and get 16
7 0
3 years ago
Line equations from point/slope
babunello [35]

Answer:

The answer is

y =  \frac{1}{4} x + 3

Step-by-step explanation:

Plug in and solve the equation. We are trying to find the y-intercept:

y=  \frac{1}{4}x  + b \\  2 =  \frac{1}{4} ( - 4) + b \\ 2 =  - 1 + b \\  \frac{ + 1 =  + 1  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: }{3 = b}

We found the y-intercept, so now we plug it in it's right full spot in the formula.

y =  \frac{1}{4} x + 3

8 0
3 years ago
Julio filled his gas tank with 6 gallons of premium unleaded gas for $16.98.
igor_vitrenko [27]

Answer: it cost $50.94 to fill an 18 gallon tank.

Step-by-step explanation:

Julio filled his gas tank with 6 gallons of premium unleaded gas for $16.98. This means that amount it cost to will fill his gas tank with 1 gallon of premium unleaded gas would be

16.98/6 = $2.83 per gallon

Therefore, the amount of will cost to an 18 gallon tank with premium unleaded gas would be

18 × 2.83 = $50.94

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A sphere has a radius of 16 in. Which statements about the sphere are true? Check all that apply.
    14·2 answers
  • Which of the following is a proportion?<br> 3/4=12/15<br> 8/10=6/8<br> 6/9=8/12<br> 4/6=9/12
    10·2 answers
  • What is the difference between 4/5 and 1/4
    6·2 answers
  • What is the area of the figure, and please show the steps?
    10·2 answers
  • Find the area of the given region using any method.
    8·1 answer
  • Is -7, -5, -2, 2, 7 arithmetic or geometric
    9·1 answer
  • Area = 300 square feet
    11·1 answer
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • If the perimeter of a rectangle is 6x2-5x - 19, and you are given that the
    10·1 answer
  • Describe how you use<br> the properties of multiplication to find the<br> product.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!