1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
2 years ago
11

X+8=-2 O A. x= 10 OB. x=-6 O C. x=6 OD. x= -10

Mathematics
2 answers:
MaRussiya [10]2 years ago
5 0

Answer: option D

Step-by-step explanation:

X+8=-2

    x= -2-8 (you should make x the subject so you switch the +8 to the other

    x= -10                                                                   side which becomes -8)    

so you get -10 because, if both the numbers have the minus sign then you should add the two values which will be a negative answer. So your answer is option D  

attashe74 [19]2 years ago
5 0

D is the correct answer

X+8 = -2

x = -8 -2 = -10

You might be interested in
3x+6/x^2-x-6+2x/x^2+x-12
Tanzania [10]
\dfrac{3x+6}{x^2-x-6} +  \dfrac{2x}{x^2+x-12}

= \dfrac{3(x+2)}{(x + 2)(x - 3)} +  \dfrac{2x}{ (x - 3)(x + 4)}

= \dfrac{3}{(x - 3)} +  \dfrac{2x}{ (x -3)(x + 4)}

= \dfrac{3(x+4)}{(x - 3)(x + 4)} +  \dfrac{2x}{ (x -3 )(x + 4)}

= \dfrac{3(x+4) + 2x }{(x - 3)(x + 4)}

= \dfrac{3x+12 + 2x }{(x - 3)(x + 4)}

= \dfrac{5x+12}{(x - 3)(x + 4)}



6 0
3 years ago
Rafael and his sister bought snacks for movie night.
kolbaska11 [484]

Answer:

Each boxed candies are 5.98, and Each bag of chips are 6.99 Sorry if incorrect

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
My daughter need help on this and I am not good at telling time like that
Basile [38]

Answer:

7:42

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
emily has saved 75.25 so far for a new phone. the cell phone that she want costs 102.19 How much more money does she need to pur
Alenkinab [10]

Answer:

emily has saved 75.25 so far for a new phone. the cell phone that she want costs 102.19

How much more money does she need to purchase a phone?

The Correct Answer Is $ 26.94

xXxAnimexXx

Have a great day!

6 0
2 years ago
The result of which expression will best estimate the actual product
prisoha [69]

Answer:

The answer is,

(-1) \times \frac {1}{2} \times (-1) \times (1)

Step-by-step explanation:

The given product is,

\frac {-4}{5} \times \frac{3}{5} \times \frac{-6}{7} \times \frac {5}{6}

= \frac {12}{35}

\simeq 0.3429 ---------------------(1)

Now, the first product to compare is,

(-1) \times \frac {1}{4} \times (-1) \times (-1)

= - 0.25 ----------------------------(2)

The second product to compare is,

(-1) \times \frac {1}{2} \times (-1) \times (1)

= 0.5 ------------------------(3)

The 3rd product to compare is,

\frac {-4}{2} \times \frac {3}{2} \times \frac{-2}{5} \times \frac {5}{2}

= 3 ----------------------------(4)

The 4th product to compare is,

\frac {-3}{4} \times \frac {-3}{4} \times \frac {-1}{5} \times \frac {1}{2}

= \frac {-9}{160}

= 0.05625 -----------------(5)

Comparing all the values , we get (3) is closest to (1).

Hence, we get, the answer is,

(-1) \times \frac {1}{2} \times (-1) \times (1)

3 0
4 years ago
Other questions:
  • A particular country has 55 total states. If the areas of all 55 states are added and the sum is divided by 55​, the result is 1
    12·1 answer
  • If a graph of y = -6x + 5 were changed to a graph of y = -4x + 5, how would the
    5·1 answer
  • A pumpkin has a mass of 314 ounces. what is the mass of the pumpkin in kilograms?
    10·1 answer
  • What is 22222222222×2​
    5·2 answers
  • A rectangular field is 125 yards long and the length of one diagonal of the field is 150 yards. What is the width of the field?
    12·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Dalton is playing a game in which the object is to obtain a 0 by adding the points scored during each round
    6·1 answer
  • Help !! pls help 6th grade work :(
    15·1 answer
  • Transversal tcuts parallel lines a and bas shown in the diagram. Which equation is necessarily true?​
    12·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST PLS HELP ME ​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!