1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
2 years ago
10

What is the value of x in the equation 1/5x-2/3y = 30, when y = 15?

Mathematics
2 answers:
Nataly [62]2 years ago
8 0

Answer:

x = 200

Step-by-step explanation:

Given equation:

\sf \dfrac{1}{5}x-\dfrac{2}{3}y=30

<u><em>Steps:</em></u>

1. Substitute 15 as the value of y in the equation:

\sf \dfrac{1}{5}x-\dfrac{2}{3}(15)=30\ \textsf{[ multiply ]}\\\\\Rightarrow \dfrac{1}{5}x-\dfrac{30}{3}=30\ \textsf{[ simplify ]}\\\\\Rightarrow \dfrac{1}{5}x-10=30

2. Add 10 to both sides:

\sf \dfrac{1}{5}x-10+10=30+10\\\\\Rightarrow \dfrac{1}{5}x=40

3. Multiply both sides by 5 to isolate x:

\sf 5\left(\dfrac{1}{5}\right)x=5(40)\\\\\Rightarrow x=200

4. Check your work:

\sf \dfrac{1}{5}x-\dfrac{2}{3}y=30\ \textsf{[ substitute 200 for x, and 15 for y ]}\\\\\dfrac{1}{5}(200)-\dfrac{2}{3}(15)=30\ \textsf{[ multiply ]}\\\\\dfrac{200}{5}-\dfrac{30}{3}=30\ \textsf{[ divide ]}\\\\40-10=30\ \textsf{[ subtract ]}\\\\30=30\ \checkmark

Learn more here:

brainly.com/question/12965239

Alika [10]2 years ago
3 0

Hey there!

  • Answer :

\boxed{\bold{\green{ x = 200}}}

\\

  • Explanation:

<u>Given </u><u>expression </u><u>:</u><u> </u>

\sf{ \frac{1}{5} \green{x} -  \frac{2}{3} \orange{y} = 30 }

1) <em>Substitue 15 for</em> \sf{\orange{y}} :

\sf{ \frac{1}{5} \green{x} -  \frac{2}{3} \orange{ \times 15} = 30 } \\  \\  \implies\sf{ \frac{1}{5} \green{x} -  \frac{30}{3}  = 30 }  \\  \\  \implies\sf{ \frac{1}{5} \green{x} -  10= 30 }

\\

2) Solve for x :

\sf{ \frac{1}{5} \green{x} -  10= 30 }

⇢<u>Add</u> 10 <u>to both sides of the equation</u> :

\sf{ \frac{1}{5} \green{x} -  10  \:  \bold{+  \: 10}= 30   \: \bold{+   \: 10 }}  \\  \\   \implies \sf{\frac{1}{5} \green{x} \:  = 40 } \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:

⇢<u>Multiply both </u><u>sides</u><u> of the equation</u> by 5:

\Big( \dfrac{1}{5}  \green{x}\Big)  \: \bold{ \times  \: 5}=40  \: \bold{ \times \:  5} \\  \\  \implies  \sf{\dfrac{5}{5}  \green{x} \:  = 200} \\  \\   \implies   \green{ \boxed{\sf{x = 200}}}

\\

3) Let's check our answer by replacing \green{x} with 200 and \orange{y} with 15 :

\sf{\dfrac{1}{5}\overbrace{\green{\times \: 200}}^{\green{x}} - \dfrac{2}{3}\underbrace{\orange{\times \:15}}_{\orange{y}}= \dfrac{200}{5}  -   \dfrac{30}{30}  = 40 - 10 = \boxed{ 30} }

\\ \\

▪️Learn more about first-degree equations:

↣brainly.com/question/15154296

↣brainly.com/question/14700809

You might be interested in
benny uses 2/5 grams (G) of toothpaste each time he brushes his teeth. If benny buys 30-g tube, how many times will be able to b
worty [1.4K]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

First divide 2/5 to get 0.4. Then divide 30 by 0.4 to get the answer. A simple way to think about it is how many 0.4 grams are in 30 gram tube.

5 0
3 years ago
An ant can crawl 3/4 of a yard in 1/2 minute. How long will it take for the ant to crawl 12 yards?​
Elan Coil [88]

Answer:

6 mins

Step-by-step explanation:

An ant can crawl 3/4 of a yard in 1/2 minute. How long will it take for the ant to crawl 12 yards?​

Ant crawls 3/4 of a yard in = 1/2 min = 60/2 sec = 30 sec

Ant crawls 12 yards in = 12 * 30 = 360 sec = 360/60 = 6 minutes

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hector made some observations about the numbered cards before his friend turned them face down and rearranged them in a differen
Zarrin [17]

Answer:

c and e

Step-by-step explanation:

he cant get 2 and there are 8 cards and only one of them is a one

6 0
3 years ago
A pound of coffee costs $14.99what is the cost per ounce
alexdok [17]
There are 16 oz in a Pound. Take 14.99 and divide it by 16. This will give you the cost per oz. 14.99/16= .936875
6 0
3 years ago
What is the slope of the line?
muminat
Check the rise over run so count up and then over too
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! i will give 20 points
    15·1 answer
  • What is the square root of 169/225 in fraction?
    15·2 answers
  • If x = 3, then x^2 = 3x what property
    6·1 answer
  • sharon is making greeting cards, each card takes her twenty minutes to make. how many can she complete in two and a half hours?
    13·1 answer
  • Solve for x. x/4 + 6 = 10
    11·2 answers
  • Identify the volume of the hemisphere in terms of π.
    7·1 answer
  • 41. Steven wants to buy a $535 bicycleSteven has no money saved, but will be able to deposit $30 into a savings account when he
    5·1 answer
  • Convert 9 feet and 4 1/2 inches to inches
    10·1 answer
  • Use the number line to find the sum of 1.5+(-5). A. -3.5 B.6.5 C.-6.5 D.3.5
    11·1 answer
  • Im feeling a little stuck. could someone help me please?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!