1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
2 years ago
5

Allen has a photo that is 6in by 8in what will the dimension of the photo be if he scales it down by a factor of 1\2

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
6 0
A photo of 6 and 8 is scaled down to 1/2 the size
To find this, you multiply both by 1/2 or divide by 2
The new dimensions are 3 by 4
6 divided by 2=3
8 divided by 2=4
You might be interested in
A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.
galina1969 [7]

Answer:

50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce

Step-by-step explanation:

maybe

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Name a three-dimensional shape that has four triangular faces and one rectangular face. Name a three-dimensional shaoe that has
rodikova [14]

The answers would be pyramid and triangular prism.

3 0
3 years ago
Y varies directly to some quantities and varies inversely to some other<br> quantities
yulyashka [42]

Answer:

I don't understand your question

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
√11 irrational number
andrew-mc [135]
The square root of a prime number (11) is irrational
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
This graph shows how the amount of tape Kurt has used is related to the number of presents he has wrapped.
Misha Larkins [42]

Answer:

C 3 cm per present

Step-by-step explanation:

1 = 3cm

2 = 6cm

3 = 9cm

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A scale drawing has a scale of 1/4in. :12ft. Find the length on the drawing for each actual length. 8ft
    8·1 answer
  • Find the coordinates of the center of the following circle.
    10·2 answers
  • There are 57 m&amp;ms in a bag. at 240 calories per bag how many calories is it per m&amp;m
    7·1 answer
  • We back!<br> 6. Draw a picture that shows 8 X 0. How do you know the<br> product will be 0?
    14·1 answer
  • Miguel spends $100 on books, five of which are hardcover and the remaining four are paperback. The prices at the bookstore are b
    15·1 answer
  • The box-and-whisker plot shows how many problems were missed on a test. What is the DIFFERENCE of the interquartile ranges for T
    7·1 answer
  • Dont answer this question if you dont know the answer
    6·1 answer
  • Line AB contains points A (−1, 3) and B (5, 3). Line AB has a slope that is
    15·1 answer
  • In simplest form, what is 13/15 - 2/5​
    10·2 answers
  • A store offers 30% off all items. If x is the original purchase price, select all of the expressions which represent the final p
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!