1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
evablogger [386]
2 years ago
9

4 kg 2 dag when converted in g gives you?

Mathematics
2 answers:
gregori [183]2 years ago
6 0

Answer:

4020 grams

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g
1 dag = 10 g
4 x1000= 4000
2 x 10 = 20
4000 + 20

pantera1 [17]2 years ago
3 0

Answer:

4020 grams

Step-by-step explanation:

4kg=4000g

2 dag= 20g

Total: 4000g + 20g = 4020g

You might be interested in
What can be concluded if <1≈ <7?
sleet_krkn [62]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

because the angles 1 and 7 are alternate and equal , we can conclude that p and q are parralel

4 0
3 years ago
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
Find the area of the shape below
Westkost [7]

Answer:

46.875

Step-by-step explanation:

A= l x w x h so you multiple all three numbers together and get your answer

3 0
3 years ago
Klein stated before 7:10 meg inlinewhich shows this distance written as a decimal
vfiekz [6]
Since decimals have places in 10 100 and 1000 you need a denominator with those number but since you already have a 10 you take the 7 and add a 0. in front so the answer is 0.7


5 0
4 years ago
Distributive Property Using GCF<br><br> 25 + 30
postnew [5]

Hey there! I'm happy to help!

Let's look at the factors of each of these numbers.

25

1,25

5,5

30

1,30

2,15

3,10

5,6

The greatest common factor between these is 5. Therefore, we divide 25+30 by 5 and put the 5 on the outside.

5(5+6).

This has the same value but it is just written differently.

Have a wonderful day! :D

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What quotient is the same as the quotient 4.85÷0.7?
    7·2 answers
  • Lee has a jar of 100 pennies.she adds groups of 10 pennies to the jar.she adds 5 groups.what numbers does she say?
    10·1 answer
  • What is the image of Q for a dilation with the center (0,0) and a scale factor of 0.5?
    8·1 answer
  • 17/18 -3/7= need answer please
    13·1 answer
  • mia's weekly income varies directly with the number lawns she mows. If she earns $143.50 mowing 7 lawns , how much will she earn
    11·2 answers
  • A+c =r-d solve for a.
    7·1 answer
  • Write the equation of a line that is perpendicular to y=-4/3x+9 and goes through (8,-5). Do not use spaces in your answer. Enter
    5·1 answer
  • If the simple interest on $2,000 for 2 years is $280, then what is the interest rate?
    8·1 answer
  • PLS HELP THIS IS FOR A TEST DUE TODAY!!!
    13·2 answers
  • suppose you have a dime, two pennies, and a quarter. one of the pennies was minted in 1976, and the other one was minted in 1992
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!