1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
2 years ago
9

How can i solve them

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]2 years ago
4 0

Answer:

2x²+x-15=0

Step-by-step explanation:

A=L×W

12cm²=(2x+3)(x-1)

12=2x²-2x+3x-3

12=2x²+x-3

2x²+x-3-12=0

2x²+x-15=0

You might be interested in
It is your first semester at college and you take out a $5000 loan and in order to pay off that loan by the end of the semester
kakasveta [241]

Answer:

5000-1250x

Step-by-step explanation:

All you need to do is find the amount of money you get paid a month and use variable x to represent the months and then subtract that from the money you need to pay off.

8 0
3 years ago
At Greenwood Landscaping, rock costs $47.50 per ton. How much would 2.5 tons cost?
Grace [21]

Answer:

Hey!

Your answer is $118.75!

Step-by-step explanation: How did I get this?

<u>STEP 1:</u> So we know that for a ton of rock costs us $47.50...

To get 2 tons all we have to do is to MULTIPLY $47.50 by 2...

<em><u>(47.50 x 2 = 95)</u></em>

<u>STEP 2: </u>So for $95, you will get 2 tons of rock!

Now to get the .5 tons of rock in price form, we have to get the price of the whole 2.5 tons and DIVIDE BY 2

<em><u>(47.50 ÷ 2 = 23.75)</u></em>

<u>STEP 3:</u> So now we have the costs for 2 tons and the price for HALF a ton.

What we do now is easy...we ADD THE VALUES TOGTHER!

<em><u>(95 + 23.75 = $118.75)</u></em>

The result of $118.75 after adding them together is the PRICE OF 2 TONS!

<u>I HOPE THIS HELPED YOU!</u>

<u />

4 0
3 years ago
Box A has a volume of 12 cubic meters. Box B is similar to box A. To create Box B, Box A's dimensions were multiplied by five. W
postnew [5]
Volume of B is 125×12=1500
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The school sold $6000 worth of tickets. Adult tickets were seven dollar and children’s tickets were three dollars. Three times a
padilas [110]

Answer:

1,500 tickets in total (375 adult tickets and 1,125 children tickets)

Step-by-step explanation:

Let x be the number of adult tickets sold.

Three times as many children tickets were sold as adults, so 3x is the number of children tickets sold.

Children tickets were three dollars, so 3x children tickets cost \$3\cdot 3x=\$9x.

Adult tickets were seven dollar, so x adult tickets cost \$7\cdot x=\$7x.

The school sold $6000 worth of tickets.

Hence,

9x+7x=6,000\\ \\16x=6,000\\ \\x=\dfrac{6,000}{16}=375\\ \\3x=1,125\\ \\x+3x=375+1,125=1,500

7 0
3 years ago
How many points need to be removed from this graph so that it will be a function?
DiKsa [7]
3 points. Do the vertical line test.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Bob bought a bike for $250 and repaired it . He can now sell the bike for $300. What is the percent increase in the value bike ?
    14·1 answer
  • Convert 5 inches per second to feet per minute.
    14·1 answer
  • Simplify the expression 5(n^2+n)-3n(2n^2+4n-2)
    5·1 answer
  • Answer this problem 6/7x1/2=?
    15·2 answers
  • Short Response
    7·1 answer
  • Prime factors of 28​
    13·2 answers
  • 4x+9=-3 simplify the following expression
    14·1 answer
  • Carl Brownstein is a golf course groundkeeper whose annual gross pay is $45,500. He has exemptions of $3,000. The tax state on t
    15·1 answer
  • Help please thanksssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
    5·1 answer
  • What is the unit rate for 220$ to 13ft
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!