Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
Use the Up/to left or right rule to help you
Find a start point (or the one the gave you (3,2)) and then follow the line to the next point that crosses exactly over where to points cross (where poth x and y would be whole numbers) count how many times the point moved up, then how many time it moved left. Put the first over the second in fraction form and there is your slope.
Answer:
y=60+5x and you would have spent $120
Step-by-step explanation:
Answer:
A and B
Step-by-step explanation:
3:4 multiplied by 2 is 6:8
3x2=6 4x2=8
3:4 multiplied by 3 is 9:12
3x3=9 4x3=12