1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
1 year ago
15

1. A notebook costs $5 more than a folder. Greg purchased 3 notebooks and 2 folders and paid a total cost $30. What is the cost

of each item? 1. A notebook costs $ 5 more than a folder . Greg purchased 3 notebooks and 2 folders and paid a total cost $ 30 . What is the cost of each item ?​
Mathematics
1 answer:
stiv31 [10]1 year ago
8 0
Answer
Notebook each =$4
Folder each = $9

First we write out what we know
Notebook = n
Folder = f
It says a notebook is +5 than a folder so
f = n +5
It says he bought 3 notebooks and 2 folders for $30
3n + 2f = 30

Because we know from the first equation
f=n+5, we can substitute that into the second equation for f

3n + 2(n+5) = 30
3n + 2n +10 =30. Now Combine like terms
5n +10 =30. Now isolate n by subtracting 10 from both sides
5n = 20. Now isolate n by dividing both sides by 5
n = 4

Now we do the same thing to find f
We substitute the value of n (4) into the equation 3n + 2f =30
3(4) +2f =30
12 +2f =30. Now isolate f by subtracting 12 from both sides
2f = 18. Now isolate f by dividing both sides by 2
f = 9


We check our work by inserting the n and f values we found into one of the equations
n + 5 = f
4 + 5 = 9
9 = 9. It worked it equals so it’s correct
You might be interested in
Evaluate the expression.
Masja [62]

Answer:

<u>-20x</u>

Step-by-step explanation:

4x - 11 × (14 - 10)

-5x (4)

<u>-</u><u>20x</u>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Harper's car used 5 gallons of gasoline to travel 150 miles. After he had some work done on the cars engine ,it used it used
Doss [256]

Answer:

38.5 dollars

Step-by-step explanation:

Because if he used 3.50 dollars per a gallon that makes

6+5

=11

11*3.50

=35.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pyramid a has a lateral edge of 10 and a height of 8. Pyramid B has a lateral edges of length 15 and height 12. Both A and B are
melamori03 [73]

Answer:

Pyramid A is 10*10*8/3 which is 800/3 and Pyramid B is 15*15*12/3 which is 2700/3, so the ratio would simply be 8:27 uwu

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
5(x+2) = 20<br><br> 15 points
hodyreva [135]

Answer:

Step-by-step explanation:

remove the parenthesis

5x+10=20

5x+10-10=20-10

5x=10

x=2

7 0
3 years ago
Vickie made a recipe for 144 fluid ounces of scented candle wax. How many 1 cup candle molds can she fill with the recipe???
vlabodo [156]
1 cup = 8 fluid
So 144 fluid = 144/8 = 16 cups
So 16 cups candle moles she can fill with the recipe.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simone and Harper go canoeing. Simone sees 12 storks.
    11·1 answer
  • If two halves two whole 1/2 are added to two whole 1/2 the result is
    11·2 answers
  • Which set of rational numbers is correctly ordered from least to greatest? Group of answer choices A. −0.48, −0.47, −0.46, −0.45
    5·2 answers
  • The process or action by which one thing absorbs or is absorbed by another. is wht?
    11·1 answer
  • Based on the line plot how many recipes call for more than 1/4tsp of salt
    8·1 answer
  • You ride an express bus from the center of town to your street. You have two payment options. Option A is to buy a monthly pass
    15·1 answer
  • Given ABC=65 and BCD=105. Is it possible that Line AB intersects line CD​
    7·1 answer
  • M= 1/2( 3, -4) write in y= mx + b form
    6·2 answers
  • У
    9·1 answer
  • (I WILL GIVE BRAINLIEST) PLEASE HELP!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!