They will need 2 5/12 more pounds to reach their goal.
<h3>Sum and difference of fractions</h3>
Given the following information as shown:
- Amount Blake collected = 6 1/3 pounds
- Amount his brother collected = 5 3/4 pounds
If their goal is to collect 14 1/2 pounds of food by the end of the month, the remaining food they need to collect will be expressed as:
y =14 1/2 - (6 1/3 + 5 3/4)
y = 14 1/2 - (19/3 + 23/4)
y = 29/2 - (76+69/12)
y = 29/2 - (145/12)
y = 174-145/12
y = 29/12
y = 2 5/12
Hence they will need 2 5/12 more pounds to reach their goal.
Learn more on sum and difference of fractions here: brainly.com/question/24205483
(1 / 4) = .25
.25 * 100% = 25%
Uncle Bill ate 25%
Cousin Chris ate 15%
.3 * 100% = 30%
Cousin Timmy ate 30%
Little Dave ate 12%
You ate none.
Cousin Timmy ate the most, 18% of the turkey is left, and 82% of the turkey was eaten.
Defend my work in writing:
I converted my fractions and decimals to percents to find the different percents eaten for each person.
Answer:
75% bigger
Step-by-step explanation:
Let the first number be x and the second be y.
So:

And:
-----30% less than x
Substitute
in 




Cross multiply


Collect like terms


Make x the subject


So, the average is:




Rewrite as:

Express as percentage

This means that the average is 75% bigger than the second number
Answer:
no
Step-by-step explanation:
false
irrational numbers cannot be rational
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.