1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
1 year ago
7

37. Bowling Alley A charges $5 admission and $3.50 per game. Bowling Alley B

Mathematics
1 answer:
sdas [7]1 year ago
5 0

a. The cost for A = 19, and B = 25.

b. The cost for A = 22.25, and B = 25

c. When you want to play more than five games.

<h3>What is an expression?</h3>

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.

a. How much does it cost to play four games at each bowling alley?

a. 5 + 3.50 × 4 = 19, B is always $25

b. How much does it cost to play five games at each bowling alley?

b. 5 + 3.50 × 5 = 22.25, B is always $25

c. When is it financially more beneficial to bowl at Bowling Alley B?

c. 5 + 3.50 × 6 = 26, six games cost more than $25.

We can see from the solution that for any number of times we will be charged $25 but for less than 5 times the charges of B will be higher than the charges of A.

Therefore a.The cost for A = 19, and B = 25.The cost for A = 22.25, and B = 25 When you want to play more than five games.

To know more about expression follow

brainly.com/question/723406

#SPJ1

You might be interested in
Pula pays 419.92 for 2.4 pounds of walnuts .What is the price per pounof waluts ?
Troyanec [42]
174.97$ is the answer.
How I did it:
419.92 / 2.4 = 174.966 which rounds to 174.97$
3 0
2 years ago
If an original price is 1,195 and increased to 2,075 what is the percent
Ivenika [448]
|1195 - 2075| = | - 880| = 880
1195 + 2075 = 3270 \div 2 = 1635
\frac{880}{1635} = 0.538226 \times 100 = 53.8226% difference
3 0
2 years ago
A die is loaded so that the number 6 comes up three times as often as any other number. what is the probability of rolling a 1 o
Mila [183]

Answer:

1/2.

Step-by-step explanation:

Probability totals must add up to 1.

P = probability.

If P(any number other than 6) = x,  then P(6) = 3x, so

3x + 5x = 1

x = 1/8

P(6) = 3/8 and P(not 6) = 1/8

Therefore P(6 or 1) = 3/8 + 1/8 = 1/2 (answer).


4 0
3 years ago
1. What is the measure of angle PSQ?<br><br> 80°<br> 140°
Anna11 [10]
140 degrees because an angle of a circle is 360 degrees and you can subtract these angles from it to get 140 degrees
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of a in the equation ax + y = 5 , if x = 2 and y = 3 is a) – 1 b) 0 c) 1
sasho [114]

Answer:

c) 1

Step-by-step explanation:

=> ax+y = 5

<u><em>Putting x =2, y =3</em></u>

=> a(2)+3 = 5

=> 2a = 5-3

=> 2a = 2

<em>Dividing both sides by 2</em>

=> a = 1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is best deal 1/3 or 30% off
    15·1 answer
  • Q‒4. Suppose A is the set composed of all ordered pairs of positive integers. Let R be the relation defined on A where (a,b)R(c,
    6·1 answer
  • X^2=7^2+8^2-2(7)(8)(cos32)
    7·1 answer
  • Vanessa invested $2,500 into an account that will increase in value by 3.5% each year. Write an exponential function to model th
    8·1 answer
  • Elijah earn $200 for 8 hours of work what is the unit rate in miles per hour
    15·2 answers
  • Simplify: 1/4-1/5+ -3/4+1/8 A23/40 B-5/8 C 1/20 D 3/16
    9·2 answers
  • Please help due now
    9·1 answer
  • -5x=-6<br> what is the value of x?
    15·2 answers
  • Evaluate.<br> (-2 1/4) to the second power<br> •khan academy<br> •10 points
    13·2 answers
  • If there are 10 apples in the fridge and 7 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to all the apples?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!