1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
2 years ago
5

Please help! acellus

Mathematics
1 answer:
ch4aika [34]2 years ago
3 0

Answer:

The number that belongs <em>in</em> the green box is equal to 909.

General Formulas and Concepts:
<u>Algebra I</u>

Equality Properties

  • Multiplication Property of Equality
  • Division Property of Equality
  • Addition Property of Equality
  • Subtraction Property of Equality

<u>Trigonometry</u>

[<em>Right Triangles Only</em>] Pythagorean Theorem:
\displaystyle a^2 + b^2 = c^2

  • a is a leg
  • b is another leg
  • c is the hypotenuse

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify given variables</em>.

<em>a</em> = 30

<em>b</em> = 3

<em>c</em> = <em>x</em>

<em />

<u>Step 2: Find </u><u><em>x</em></u>

Let's solve for the <em>general</em> equation that allows us to find the hypotenuse:

  1. [Pythagorean Theorem] Square root both sides [Equality Property]:
    \displaystyle \begin{aligned}a^2 + b^2 = c^2 \rightarrow c = \sqrt{a^2 + b^2}\end{aligned}

Now that we have the <em>formula</em> to solve for the hypotenuse, let's figure out what <em>x</em> is equal to:

  1. [Equation] <em>Substitute</em> in variables:
    \displaystyle \begin{aligned}c & = \sqrt{a^2 + b^2} \\x & = \sqrt{30^2 + 3^2}\end{aligned}
  2. <em>Evaluate</em>:
    \displaystyle \begin{aligned}c & = \sqrt{a^2 + b^2} \\x & = \sqrt{30^2 + 3^2} \\& = \boxed{ \sqrt{909} } \\\end{aligned}

∴ the hypotenuse length <em>x</em> is equal to √909 and the number <em>under</em> the square root, our answer, is equal to 909.

___

Learn more about Trigonometry: brainly.com/question/27707750

___

Topic: Trigonometry

You might be interested in
THE TOPIC IS FIND THE CIRCUMFERENCE OF EACH CIRCLE!! 5 AND 8!! .. Help pls this is my first question on here and I need help wit
aalyn [17]
5. 37.7ft
8.28.7cm
hope this helps!!!
7 0
2 years ago
Let A = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9}. n distinct integers will be chosen from A. How big does n have to be
Hitman42 [59]
Partition the set A into 4 subsets: {1, 8}, {2, 7}, {3, 6}, and {4, 5}, each consisting of two integers whose sum is 9. If 5 integers are selected from A, then by the Pigeonhole Principle at least two must be from the same subset. But then the sum of these two integers is 9.
7 0
3 years ago
Each Saturday, a store reduces the price of any unsold item by
Maksim231197 [3]

Answer:

8 dollars

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
20 pen cost $1.60 what is the unit rate
Blababa [14]

1.60/20 =0.08

0.08 per pen
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Points J and K lie in plane H. Plane H contains two points. Point J is to the lower left and point K is to the uppercase right.
xxMikexx [17]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

There's a theorem that says "through 2 points it only cross one and only one line". Having this as our start point, we can guarantee that there's only one line that can be drawn through those points

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the correct vertex of the function f(x) = x2 - X + 2.
    15·1 answer
  • Mariylnn is going to paint a wall in her bedroom. The wall is 15 feet long and 8 feet tall. The window takes up an area 6 feet l
    5·1 answer
  • Maggie has $14,100 to invest, and wishes to gain $4,000 in interest over the next eight years. Approximately what is the minimum
    15·1 answer
  • Given that a truck can drive 25 miles with 4 gallons of gasoline, how many gallons does it need to drive 125 miles?
    10·1 answer
  • What is the missing reason from the following proof? <br><br> (The answer is NOT C.)
    5·2 answers
  • What is 6.92x10^-3 written in standard form?
    13·1 answer
  • The owner of a flower shop on H street sells 28 roses for $140. What is the cost in dollars per rose?
    14·2 answers
  • EASY !! <br> Pls Answer!!<br> I’ll mark you as the brainiest!!
    9·1 answer
  • Help plz this is for 10 points what’s 1/2 divided by 7 plz
    9·1 answer
  • 27 pounds of tomatoes cost $270 how many pounds of tomatoes can you get with $20?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!