1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
1 year ago
5

4(2x + 3) ÷ 5y

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]1 year ago
6 0

Step-by-step explanation:

We do the brackets first, following BODMAS rules

so, 4× 5x ÷ 5y = 1xy.

= 4 × 1xy

= 4xy.

I guess that's the answer.

Example Of:-

<u>Sum:</u>

<em>2</em><em>x</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>7</em><em>y</em>

<u>term:</u><u> </u>

<em>5x + 7 = 5x and 7 are terms. </em>

<u>product</u><u>:</u>

<em>2a × 3b </em>

<u>factor:</u><u> </u>

<em>always </em><em>remember</em><em>,</em><em> </em><em>a </em><em>number </em><em>is </em><em>a </em><em>factor </em><em>of </em><em>itself.</em>

<em>5</em><em>x</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>7</em><em>y</em>

<em>factors </em><em>=</em><em> </em><em> </em><em>5</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>x</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>5</em><em>x</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>7</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>y </em><em>+</em><em> </em><em>7</em><em>y</em><em>.</em>

<u>Quotient:</u><u> </u>

<em> </em><em>1</em><em>0</em><em>d</em><em> </em><em>÷</em><em> </em><em>5</em><em>j</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>2</em><em>d</em><em>j</em><em> </em>

<u>coefficient</u><u>:</u><u> </u>

<em>In the number 3x, </em><em>3</em><em> </em><em>is </em><em>the </em><em>coefficient</em><em> </em><em>of </em><em>x.</em><em> </em>

<em>but,</em><em> </em><em>in </em><em>the </em><em>number </em><em>x </em><em>(</em><em>raise </em><em>to)</em><em> </em><em>2</em><em>,</em><em> </em><em>the </em><em>coefficient</em><em> </em><em>is </em><em>1</em><em>.</em><em> </em>

<em>hope \: it \: helps \: you</em>

<h3 />

You might be interested in
The _____ gives the location on the X axis and the _______ gives the locaton on the Y axis
Anettt [7]

Answer:des

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A scientist has discovered an organism that produces five offspring exactly one hour after its own birth, and then goes on to li
Nookie1986 [14]
I got 20,737 but I could be wrong so I will attach my algorithm and work.

8 0
3 years ago
What function is vertically stretched by a factor of 3 and translated 4 units right from the parent function
Neporo4naja [7]
<span>The <u>correct answer</u> is:

B) 3log</span>₅<span>(x-4).

Explanation<span>:

To stretch a function by a factor of 3, we multiply the function by 3. This eliminates A and D.

To translate a function 4 units right, we add -4 to the variable before anything else is applied to it; this eliminates C.

In choice B, the log function is multiplied by 3, which gives us our vertical stretch; and the x is subtracted by 4 before anything else is applied to it, so it is translated 4 units right.</span></span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression on the picture below
Anon25 [30]
That math problem evaluated is 41
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A fish tank has 150 gallons of water and is being drained at a rate of 12 gallon each second. A second fish tank has 120 gallons
Artyom0805 [142]

Answer:

Just start with 14 and go up and then start at 150 and go down by 12 until they meet

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A mathematical sentence which contains an inequality symbol and one variable raised to the first power is called a _ inequality
    9·1 answer
  • Find the value of this expression if x = 3<br> and y = -1.<br> xy²<br> 5
    9·1 answer
  • When constructing an inscribed square, what step comes after both diameters of the circle have been created?
    12·2 answers
  • What's 11 2/3 times 2/3
    15·2 answers
  • Find the next term in the sequence 1, 4, 9, 16, 25, ….
    12·1 answer
  • Decimal representation of rational number 8by 27 is what??
    6·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • How do I solve 4/9x - 10 &gt; x/3 - 12 word for word steps?
    8·1 answer
  • PLS help..................
    8·2 answers
  • What is the measure of n?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!