1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mrs_skeptik [129]
2 years ago
15

Please help giving brainlist

Mathematics
2 answers:
Kay [80]2 years ago
7 0
  • ∆CAN~∆RUG

So

  • C~R
  • A~U
  • N~G

For ∆GRU change the order accordingly

  • N
  • C
  • A

Hence

∆NCA~∆GRU

Option A

slega [8]2 years ago
4 0

Answer:

NCA = GRU

Step-by-step explanation:

Since triangle CAN = triangle RUG

This means

C=R

A=U

N = G

We can change the order of the letters for the triangle in the first, but then they have to be corresponding in the second

ANC = UGR

NCA = GRU

ACN = URG

CNA= RGU

You might be interested in
11 A right triangle is shown.
Gre4nikov [31]

Answer:

8 in.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Mrs. Davis bought 6 pounds of grapes for $18. At this rate, how much would 72 ounces of grapes have cost?
Sergio [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounce

6 pound = 6 * 16 = 96 ounces

Cost of 96 ounces of grapes = $18

Cost of 1 ounce of grape = 18/96

Cost of 72 ounces of grape = 18*72 / 96 = 27/2

                                              = $13.50

Or

Direct Proportion because is weight increase, the cost will increase

96:18 = 72 : x

Product of means = Product of extremes

18*72 = x*96

18*72/96 = x

x =$13.50

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to graduate please.<br>Which expression is a perfect cube?<br> x^8<br> y^24<br> m^26<br> s^64
myrzilka [38]
Remember
(a^b)^c=a^{bc}

note that if a^3 is a perfect cube then (a^3)^c is also a perfect cube when c is an integer

(a^3)^c=a^{3c}
so if a number is a perfect cube then the power must be divisible by 3

8 is not divisible by 3
24 is divisible by 3
26 is not divisibley by 3
64 is not divisible by 3

the perfect cube is y^24
8 0
3 years ago
Terry bakes bread. He uses the equation 3x-18=y to find the profit, y , in dollars. He paid $18 for supplies and earns $3 for ea
Semenov [28]
X=The number of loaves sold
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plz I need it I'm very desperate help
Klio2033 [76]

Answer:

1/45

Step-by-step explanation:

There are 10 marbles

P ( yellow) = yellow marbles / total = 2/10 = 1/5

We do not replace the marble

There are 9 marbles, 1 of which is yellow

P ( yellow) = yellow marbles / total = 1/9

P ( yellow, no replacement, yellow) = 1/5 * 1/9 = 1/45

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If K is the midpoint of JL , JK = 6x + 11 and KL = 16x +1, find JL.<br> Pls I need help
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    13·2 answers
  • Christina put 15 vegetables on her tray. If 1/5 of the vegetables were carrots, how many carrots were on the tray?
    6·2 answers
  • Emily bought 24 cans of soup for $54. Who paid the same price per can as Emily?
    12·1 answer
  • What is ((-1²-3)²+2•8​
    14·1 answer
  • Please help 20 points! Identify the graph in vertex form....
    6·1 answer
  • ? is in the picture plssssssss answer
    8·2 answers
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • 28.3m by 21.5m, what is the area
    12·1 answer
  • Given the function f(x) = 8x^2-3x+2 Calculate the following values
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!