1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
2 years ago
12

Tera buys 10 pencils for $1.99. About how much $ does each pencil cost?

Mathematics
2 answers:
True [87]2 years ago
8 0

Answer:

19 cents or 0.199

Step-by-step explanation:

Hope it helped!

Ivenika [448]2 years ago
8 0

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

divide total cost by amount of items

You might be interested in
A side of the triangle below has been extended to form an exterior angle of 165º. Find
Arte-miy333 [17]

Answer:

x = 120°

Step-by-step explanation:

the 165 degree obtuse angle forms a straight line with the upper left angle inside the triangle, therefore this angle measures 15 degrees

we know two of the three angle measures so we add all three together to find the unknown angle

x + 15 + 45 = 180

x + 60 = 180

x = 120°

5 0
2 years ago
-5x= -15 solve for x
cricket20 [7]

Answer:x=3

Step-by-step explanation:

-5x=-15

divide by -5

x=3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has a $27 monthly fee
NikAS [45]
The first plan : y = 27 + 0.12x
Second plan : y = 0.16x

27 + 0.12x= 0.16x
27 = 0.04x

x = 67.5 minutes
4 0
4 years ago
Lisa's car gets 18 miles per gallon of gasoline. how many miles can she drive on 60 gallons of gas?
nlexa [21]
60x18= 1080

1080 miles
4 0
3 years ago
Can a pair of numbers have more than one common factor?
Y_Kistochka [10]
Yes! For example, 10 and 20 have 1, 2, 5, & 10 in common ^.^
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a board is 55 inches. The board needs to be cut into 2 pieces with one piece 5 inches longer than the other piece.
    5·1 answer
  • Debby deposits 25% of the money that she earns each week in a savings account. If Debby earns $72 each week, how much money will
    14·1 answer
  • THe length of each side of a square was increased by 6 inches so the perimeter is now 52 inches .What was the original length of
    12·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • Use Cavalieri’s Principle to calculate the exact volume of an oblique cylinder with a radius of 5 inches and a height of 16 inch
    5·2 answers
  • Find the H.C.F. of 8, 12, and 20
    14·2 answers
  • Write the equation of the line with the slope =5 and that goes through point (3,-5)
    14·1 answer
  • Find the circumference of the circle. Use 3.14 for pi in the middle is 13
    9·1 answer
  • You sell 200 laptops per month at $499 per laptop. You sell 350 smartphones per month at $399 per phone. Which
    7·1 answer
  • =
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!