Circumference = 105*pi
about 329.8672286269
and that divided by 6 is 54.9778714378, which is about 55
1,000 (it needs 20 characters)...
Answer:
$0.94 per pound
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, make an equation and simplify it.
<em>2 pounds = $1.88</em>
<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>
Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>
What can u send o pic of assignment
3 if 5 times a number plus two is 17, then we can say 5x+2=17 if we subtract two on each side we have 5x=15, divide each side by 5 and you get x=3 so your answer is 3