1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
3 years ago
5

A 2-pound bag costs 1.88 what is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
fgiga [73]3 years ago
3 0

Answer:

$0.94 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, make an equation and simplify it.

<em>2 pounds = $1.88</em>

<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>

Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>

You might be interested in
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓<br> Help with all <br> No words EXTRA POINTS!!!!
ivann1987 [24]
<span><span><span>xy</span>−5</span>=k</span>  Flip the equation.<span>  k=<span><span>xy</span>−5</span></span>
Answer is <span>k=<span><span>xy</span>−<span>5
I hope this helps

</span></span></span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
0.2 of the money in my savings account is $1500. How much money do I have in my
masha68 [24]

Answer:

$300

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Write -37.75 as a mixed number.​
Burka [1]

Answer:

-37\frac{3}{4}

Step-by-step explanation:

0.75 is equivalent to three quarters, or (3/4).

3/4 would be the fraction. -37 would be the whole number.

-37.75 = \boxed{-37\frac{3}{4}}

Hope this helps.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
You buy 2.25 pounds of plums and 1.55 pounds of bananas. Plums and bananas sell for the same price per pound. The total​ cost, a
siniylev [52]

Answer:how much can we choose hurry and tell me so I can give you the answer

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Estimating for each pair of the number choose the number that is closet to 10.
luda_lava [24]
10.9 is closer to 10.

If you add another 0 to the end of 10.9 to make it 10.90, you may realize that it is less than 10.99, which has a 9 in the hundredths place. 
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the associative property to identify which expression is equal to (32)(8)(5x).
    6·1 answer
  • What is 2/5 of 12930?
    12·2 answers
  • mason owns A trucking company. For every truck that goes out, Mason must pay the driver $13 per hour of driving and also has an
    12·1 answer
  • How to draw a function with x to the power 4
    8·1 answer
  • Lorena calculated the slope of the linear function that is represented by the table of values as shown
    9·2 answers
  • PLZ HELP WILL GIVE BRAINLST
    6·1 answer
  • What is the cube root for 3000??
    11·2 answers
  • PLEASE HELP WITH 10 AND 11
    6·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • On this corrdinate plane UVW has been transformed to form image U’ V’ W’.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!