A linear equation in two variables describes a relationship in which the value of one of the variables depends on the value of the other variable. In a linear equation in x and y, x is called x is the independent variable and y depends on it. We call y the dependent variable.
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
12y +6 is the answer to that question
1 and 2 are vertical
3 and 4 are adjacent
Answer:
cant see
Step-by-step explanation: i can't see the answers off i cant see.