1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
15

the volume of a cube depends on the length of its sides.this can be written in function notation as v(s). what is the best inter

pretation of v(4) =64
Mathematics
1 answer:
Sergeeva-Olga [200]2 years ago
4 0

<u>Answer:</u>

Interpretation: A cube with sides of 4 units each has a volume of 64 units³.

<u>Explanation:</u>

As v(s) represents the volume of the cube, s represents the length of the sides.

∴ v(4) represents the volume of a cube with sides of  units, and the volume is 64 units³

You might be interested in
Sin a_____=1/2 [sin (a + b) + sin (a - b)]
QveST [7]

Answer:

\textbf{A.} \cos b

Step-by-step explanation:

\dfrac 12 \left[\sin(a+b)+\sin(a-b) \right]\\\\\\=\dfrac 12\left[ 2 \sin a \cos b\right]\\\\\\=\sin a \cos b

7 0
2 years ago
Plz help i need this asap
Assoli18 [71]

Answer:

option B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Express each of the following in km/h.
ExtremeBDS [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What function would represent a translation of this graph of y=x^2 by 8 units to the right?
Anit [1.1K]

Answer:

y = (x-8)^2



5 0
3 years ago
Daniella is interviewing for a job. She wants her take-home pay to be at least $51,000. What is the least salary she can earn if
12345 [234]
$43,350 tirando os 15% dos impostos.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • If the price for 12 cookies is 42 dollars how much would if cost for 1 cookie
    8·1 answer
  • The work shows the first steps of writing a partial fraction decomposition.
    12·1 answer
  • If you guys can solve this ill appreciate it so much worth 20 points
    6·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Solve the following equation:x^2=10
    15·2 answers
  • Explain why the graph below does not represent a direct variation
    9·2 answers
  • I NEED HELP PLEASE, THANKS :)
    11·1 answer
  • What is the measure of MNP​
    9·1 answer
  • GIVE ME YOUR BEST JOKE AND I WILL GIVE YOU FFRRREEEEEEEEEEE PPOOINNTTTTTSSSSS AND BRAINLIESTTTTTTT
    12·2 answers
  • H e e e e l l l ppppp
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!