1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
2 years ago
9

9) Which statement about a ray is true?

Mathematics
1 answer:
KengaRu [80]2 years ago
5 0

Answer:

C. A ray has no endpoint

You might be interested in
Can u guy give me the AWNSER for number 3 or which ever on u know the Awnser to plz
FinnZ [79.3K]
3. Three and four tenths. 3+0.4=3.4
4. Two and fifty-one hundredths. 2+0.51=2.51
5. 8/10
6. 0.05
7. 46/100
8. 0.6
9. 9/10
10. 0.35

1 and 2 are correct btw
3 0
3 years ago
Convert the following equation into slope intercept form. 3x + 21y = 21 Stars
RideAnS [48]

Answer:

y = -(1/7)x + 1

Step-by-step explanation:

3x + 21y = 21 \\ 21y = 21 - 3x \\ y =  \frac{21 - 3x}{21}  \\ y = 1 -  \frac{1}{7} x \\ y =  -  \frac{1}{7} x + 1

6 0
3 years ago
Multiply the polynomial <br><br> (4d-3)(-2d+1)
Nutka1998 [239]
If this an it my bad Gee

8 0
3 years ago
A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate
Anestetic [448]

Answer:

0.74 cents each unit piece

Step-by-step explanation:

2.22 ÷ 3 = 0.74

7 0
3 years ago
Melissa buys 3 and 3/4 gallon S of iced tea. Debora buys 7 quarts more than Melissa How much tea do they buy although? Express y
alexdok [17]
All Togther they bought 37 quarts of iced tea
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the average American sleeps 8 hours a night, with a standard deviation of 1 hour, and I plan on gathering a sample of 12 coll
    14·1 answer
  • I need help with this story problem.. 8th Grade Chapter 9.3 Linear Functions:
    14·1 answer
  • la empresa Delta Energy cobra a sus consumidores de energía eléctrica una tarifa de $5 por mes más $0,10 por cada kilowatt-hora.
    13·1 answer
  • Determine whether the lines l1 and l2 given by the vector equations are parallel, perpendicular, or neither. L1: r(t) = (-2 + 4t
    12·1 answer
  • Ron wants to buy a video game with a selling price of $48. It is on sale for 50% off. The sales tax in his state is 4.5%.
    13·1 answer
  • The three trigonometric functions can be used to calculate unknown side lengths and angles in which type of triangle(s)?
    7·1 answer
  • Please help me with this quick
    5·2 answers
  • Matea recorded that water levels in one part of the river fell 1.05 millimeters per year for 2.48 years. Describe how you could
    5·2 answers
  • What % of the area is shaded
    7·1 answer
  • Solve the equation<br> (6x18) (3x + 2) = 0
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!