1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
2 years ago
7

Anna has 24 apples and 27 bananas. How many does she have all together?

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]2 years ago
3 0
She has 51 all together
You might be interested in
Quadrilateral ABCD is inscribed in circle 0 What is m<A
valentinak56 [21]
We know that
 A quadrilateral is inscribed in a circle if and only if the opposite angles are supplementary. ( Inscribed Quadrilateral Theorem)
so
m∠B+m∠D=180°
2x+(3x-5)=180
5x=180+5
5x=185
x=185/5
x=37°

m∠A=x+5-----> 37+5------> 42°

the answer is
m∠A is 42°

6 0
3 years ago
Let p= x^2-7.
Advocard [28]

Since p = x² - 7, you can substitute/plug in p for x² - 7

So:

(x² - 7)² - 4x² + 28 = 5

(p)² - 4x² + 28 = 5      You can factor out -4 from (-4x² + 28)

p² - 4(x² - 7) = 5        Plug in p

p² - 4p = 5        Subtract 5

p² - 4p - 5 = 0        Your answer is C

8 0
3 years ago
35. What percentage is 12 minutes of 4 hours?
Elodia [21]

Answer:

5\%

Step-by-step explanation:

4h = 4  \times 60 \: minutes \\  = 240 \: min \\  \\  \frac{12}{240}  \times 100\% \\  = 5\%

hope this helps you.

Can I have the brainliest please?

have a nice day!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help on this Q-Q thanks
liq [111]

Answer:

Yup it’s d

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(-2.8)^6 (Round to three decimal places as needed)
vladimir2022 [97]
-2.8 • -2.8 • -2.8 • -2.8 • -2.8 • -2.8
=481.890
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Collete mapped her vegetable garden on the graph below. Each unit represents 1 foot.
    9·2 answers
  • How to solve and figure it out
    5·1 answer
  • 91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h
    13·1 answer
  • Knowing how to estimate the amount of food to buy for a meal is not important
    9·2 answers
  • Help!!! Pls!!!! :) i dont know
    15·1 answer
  • Write 5,370 expanded form
    15·1 answer
  • Need help on function tables. Thx
    12·1 answer
  • Easy 6th-grade math question
    6·2 answers
  • Find 5x-3y-z if x=-2 y=2 and z=-3
    15·1 answer
  • If 4,250 pesos is equivalent to $250, how many pesos is equivalent to $25?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!