1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
2 years ago
9

If A is a 2 × 2 matrix, then A × I = and I × A =

Mathematics
1 answer:
krok68 [10]2 years ago
3 0

Since the multiplication between two matrices is not <em>commutative</em>, then \vec A\, \times\,\vec I \ne \vec I \,\times \,\vec A, regardless of the dimensions of \vec A.

<h3>Is the product of two matrices commutative?</h3>

In linear algebra, we define the product of two matrices as follows:

\vec C = \vec A \,\times \vec B, where \vec A \in \mathbb{R}_{m\times p}, \vec B \in \mathbb{R}_{p\times n} and \vec C \in \mathbb{R}_{m \times n}     (1)

Where each element of the matrix is equal to the following dot product:

c_{ij} = \left[\begin{array}{cccc}a_{i1}&a_{i2}&\ldots&a_{ip}\end{array}\right]\,\bullet\,\left[\begin{array}{ccc}b_{1j}\\b_{2j}\\\vdots\\b_{pj}\end{array}\right], where 1 ≤ i ≤ m and 1 ≤ j ≤ n.     (2)

Because of (2), we can infer that the product of two matrices, no matter what dimensions each matrix may have, is not <em>commutative</em> because of the nature and characteristics of the definition itself, which implies operating on a row of the <em>former</em> matrix and a column of the <em>latter</em> matrix.

Such <em>"arbitrariness"</em> means that <em>resulting</em> value for c_{ij} will be different if the order between \vec A and \vec B is changed and even the dimensions of \vec C may be different. Therefore, the proposition is false.

To learn more on matrices: brainly.com/question/9967572

#SPJ1

You might be interested in
ก<br> Name the natural regions in Texas.
Luden [163]

Answer:

the Gulf Coastal Plains, the Great Plains, the North-Central Plains and the Basin and Range.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A man spend 2500 per month for four months and runs into debts. He then reduces his expenses 1750 per month and just clears of h
nikdorinn [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the income per month be S

Total income in 8 months = 8 S .

Total expenses in four months = 2500 x 4 = 10000

Total expenses in next four months = 1750 x 4 = 7000

Total expenses = 17000

According to question

Total income in 8 months  = Total expenses

8 S =  17000

S = 2125 per month .

3 0
2 years ago
Simplify<br> V100 + V36 - V150
motikmotik

Answer:

16  - 5 \sqrt{6}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Given the following kite find:
uysha [10]

Answer:

63

Step-by-step explanation:

90+13x+1+28x+7=180

98+41x=180

41x=82

x=2

Plugging in the value of x, we get:

28x+7=28(2)+7=56+7=63

6 0
3 years ago
Given the equation Y -3 equals 1/2 (X +6 )in point slope form identify the equation of the same line in standard form
liberstina [14]

The standard form of a line:

Ax+By=C

We have the equation of a line in the slope-point form:

y-3=\dfrac{1}{2}(x+6)      use distributive property

y-3=\dfrac{1}{2}x+3       add 3 to both sides

y=\dfrac{1}{2}x+6        multiply both sides by 2

2y=x+12       subtract x from both sides

-x+2y=12      change the signs

x-2y=-12

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A man started walking a kilometer a day. If, instead of walking a kilometer everyday, he walked 90% of the distance he walked th
    10·1 answer
  • What is the length of a rectangle that is the perimeter of 114 units?
    5·1 answer
  • Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.<br><br> What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
    8·2 answers
  • Erys bought a treadmill on sale at 40% off. The origina price was $949.95. What was the amount of discount on the treadmill?
    14·1 answer
  • Carrie started at the southeast corner of
    12·1 answer
  • I need help with math
    9·1 answer
  • Which is a complete list of factors of each term in the expression 15 + 20x?
    13·1 answer
  • 33.63 miles in 3 hours what is the speed in miles per hour
    11·2 answers
  • Juan bakes 5 1/ 2 dozen rolls. He sells 1 3/4 dozen rolls. How many dozen rolls does he have left to sell?
    8·2 answers
  • Determine whether the quadratic function shown below has a minimum or
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!