1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
1 year ago
9

Find the gradient and the intercept shown by the straight line 2x + 3y = 6 ​

Mathematics
2 answers:
sveta [45]1 year ago
6 0

Answer:

\sf gradient =\dfrac{-2}{3}\\\\ y -intercept = 2

Step-by-step explanation:

<h2>Equation of the line in slope intercept form:</h2>

      \sf \boxed{\bf y = mx +b}

Here m is the slope or gradient and b is the y-intercept.

Write the given equation in slope-intercept form.

  2x + 3y = 6

          3y = -2x + 6

            \sf y =\dfrac{-2}{3}x +\dfrac{6}{3}\\\\     y = \dfrac{-2}{3}x + 2

\sf gradient =\dfrac{-2}{3}\\\\ y -intercept = 2

storchak [24]1 year ago
6 0

Answer:

The gradient is -\frac{2}{3} and the intercept is 2.

Step-by-step explanation:

First, transform the given equation into the slope-intercept form, y = mx + b. The variable m represents slope (gradient) and the variable b represents the intercept.

2x + 3y = 6

3y = -2x + 6

y = -\frac{2}{3}x + 2

The gradient is -\frac{2}{3} and the intercept is 2.

You might be interested in
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
nadya68 [22]

Answer:

that is a lot

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Which is the value of the expression ((10^4)(5^2)/(10^3)(5^3))^3
dimulka [17.4K]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Let's set this up to see if we can simplify it a bit:

(\frac{10^4*5^2}{10^3*5^3})^3

Notice we have 4 tens on top and 3 on bottom, so we can eliminate the bottom 3 altogether and leave just one on top.  And we have 2 fives on the top and 3 on bottom, so we can eliminate the 2 on the top and leave one on the bottom.  Now that looks like this:

(\frac{10}{5})^3

10 divided by 5 is 2, and 2 cubed is 8

8 0
3 years ago
Can someone please help me understand this problem!!’?
elena55 [62]

Answer:

THE ANSWER IS 4 I SWEAR

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Is y=3/2x 6 a non linear or linear equation?
Brilliant_brown [7]
This is a linear equation as when you graph it you get a line
7 0
3 years ago
Calculate the unit rate<br> Frosted Flakes 14 oz for $1.80
Vanyuwa [196]

Answer:

The unit rate is 13 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

Given that:

Weight of Frosted Flakes = 14 oz

Cost of Frosted Flakes = $1.80

Unit rate = Cost / Weight

Unit rate = 1.80 / 14

Unit rate = $0.13 per ounce

Or the rate can also be written in terms of cents.

Unit rate = 13 cents per ounce

Hence,

The unit rate is 13 cents per ounce.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the coordinates of the vertex of the graph of f(x)=2|x−3| ? Enter your answer in the boxes.
    9·2 answers
  • recycled plastic keeps people warm. Some factories used recycled plastic, combined with other fabrics to make winter jackets. A
    14·1 answer
  • A ______ is e ratio of a number to 100
    8·1 answer
  • Kyra has a manufacturer's coupon for $5 off a box of diapers and a store coupon for 20% off any purchase. The store will let you
    11·1 answer
  • 30 POINTS AND I WILL GIVE BRAINLIEST JUST HELP ME PLZZ I NEED HELP WITH THIS !!
    15·1 answer
  • The area of a rectangle is 3 2/3square meters. If the rectangle is 2 3/4meters long, find the width of the rectangle?
    5·1 answer
  • Please help photos for my math
    13·1 answer
  • What is the gcf of 9 and 36​
    6·1 answer
  • N
    13·1 answer
  • Find an equation in slope-intercept form of the line that has a slope -7 and passes through point A(-7, -2)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!