1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
6

At a bus stop station, buses deport at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate how many buses would depart in one hour.

Mathematics
2 answers:
Rainbow [258]3 years ago
8 0
You would need 18 buses in 1 hour
e-lub [12.9K]3 years ago
6 0
If every 10 minutes 3 buses leave then over a course of 60 minutes (1 hour ) 18 buses would leave 
You might be interested in
Graph the function g.<br> f(x) = -2(x-4)² +4<br> g(x) = f(x) - 1<br> O
Sedaia [141]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

fx=16+4

fx=20

gx= 20-1

gx=19

19

3 0
1 year ago
A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​
ch4aika [34]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

To calculate the cost of any item per pound, divide the cost of the item by its weight in pounds: cost ÷ pounds = cost per pound.

Hope This Helped!!

6 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPP 30 points!!!!!
Maru [420]

The answer is 2 and would you like an explanation

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. Find the value of k, if x = 2, y=1 is a solution of the equation 2x + 3y=k.​
icang [17]

Answer:

k=7

Step-by-step explanation:

first, plug in the given values

2x+3y=k --> 2(2)+3(1)=k

-->4+3=k

-->7=k

k=7

3 0
3 years ago
What's the value of y
Keith_Richards [23]
Angle y is the same as 85 degrees
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I don’t get this T-chart
    6·2 answers
  • Which of the following is the solution set of x² + 8x + 12 = 0?
    12·1 answer
  • You have budgeted $35 a day per person. Your group has 3 people total for a week. What is the cost?
    10·2 answers
  • I will mark you the BRAINLIEST IF U DO THIS WELL
    10·1 answer
  • The population of the United States the about 3.2 × 10 ^ 8 the population of the United States is about 80 times the population
    10·1 answer
  • Which systems below would be most easily solved using the substitution method?
    9·1 answer
  • A 92 ft path cuts diagonally from Mateo St. to Cove St. It makes an angle of 68° with Cove St. and an angle of 34° with Mateo St
    10·2 answers
  • A 2,768–foot–long straight fence has posts that are set 8 feet on center; that is, the distance between the centers of two adjac
    9·1 answer
  • Determine which quadrants each coordinate point belong.
    12·2 answers
  • Please help this is paint BRAINLIEST AND HIGH POINTS for correct answer :(
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!