1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr Goodwill [35]
1 year ago
9

PLEASE HELP IM STUCK

Mathematics
1 answer:
stellarik [79]1 year ago
7 0

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

The slope of a line is rise/run

So, just see how much the line rises/how much the line runs

In this case, the line rises 2 units for every -1 unit it runs

So, the slope is -2

You might be interested in
Rodney is given twi equations:x-y=11 and 2x+y=19
lozanna [386]

Answer:

x= 10 and y= -1

Step-by-step explanation:

Rewrite your second equation Y= -2x+ 19 then plug it into the first equation.

x- (-2x + 19) = 11

x + 2x - 19 =11

3x - 19 = 11

3x = 30

x = 10

The plug that answer into the first equation and solve.

10 - y = 11

-y = 1

y = -1

3 0
3 years ago
Hector's service club is raising money by wrapping presents in the mall. The function f\left(x\right)=3xf(x)=3x describes the am
mestny [16]

Given:

The function f(x) describes the amount of money, in dollars, the club will earn for wrapping x presents.

f(x)=3x

To find:

The f(658).

Solution:

We have,

f(x)=3x

Substitute x=658 to find the value of f(658).

f(658)=3(658)

f(658)=1974

It means, the club will earn $1974 for wrapping 658 presents.

Therefore, f(658)=1974.

7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the hypothesis in this conditional statement?
nexus9112 [7]
The answer is
A. 
Hope This Helps

8 0
3 years ago
Tiffany makes scarves and sells them at a neighborhood
Phoenix [80]
<span>n(30-14)-25=100
16n=125
n=7.8125 scarves a day, or 8 scarves a day must be sold, in order to make a profit of at least $100.!


I hope this helps!</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Find the distance between M(1,-2) and N (9, 13).
    5·1 answer
  • Which of the following represents the top view of the figure? PLZ HURRY
    13·1 answer
  • The graph of g(x) is a reflection and translation of ∛x see attachment, please help
    11·1 answer
  • 20 pts please get this right
    10·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!
    14·1 answer
  • 2x-16x + 9) - 8 = 24
    9·2 answers
  • Number 20. if a and b are integers and a &gt; b, then l a l &gt; l b l
    12·2 answers
  • Assume the following is a right triangle. What is the length of the missing side?
    9·1 answer
  • What is the graphing points of y=3x-8
    12·1 answer
  • 10. Your bedroom ceiling is 10 feet high and is 2 times as high as the living room ceiling. Write and solve an equation with one
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!