1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natita [175]
1 year ago
7

Go to a clothing store with

Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]1 year ago
5 0

Answer:

original price $75

discount $18.75

sale price $56.25

Step-by-step explanation:

I found a pair of dress pants for $75.

Since the discount is 25%, then the discount is

25% of $75 = 0.25 × $75 = $18.75

The sale price is the original price, $75, minus the discount, $18.75.

$75 - $18.75 = $56.25

You might be interested in
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
Illusion [34]

Answer:

$5.19

Step-by-step explanation:

→ Write the ratio

3 : 15.57

→ Divide both sides by 3

1 : 5.19

8 0
3 years ago
What is the best estimate for the answer to 321.786 + 240.273?
zvonat [6]
Round
321.786 is about 322
240.23 is about 240
322+240=562
about 562
3 0
3 years ago
(x^3 + 5)(2x – 1)<br>(x^2 – 4)(x^2 + 4)​
earnstyle [38]

Answer:

x^{3} +x^{2} +1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Please help me!
Tamiku [17]
Check the picture below.

notice the sides, now, on the second triangle, side 6 slants a bit more to fit in 13, on the third triangle, side 6 slants even further to fit 13 in, now, if 6 were to slant completely, it'll make a flat-line with side 5, and there will be a triangle no more.

but even if side 6 would stretch to a flat-line, 5+6 is just 11, whilst side 13 is longer than that, so no dice.

4 0
3 years ago
(-30) x20 = please tell ​
Afina-wow [57]

Answer:

-600

Step-by-step explanation:

-3 x 2 is -6

then add the zeros

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How to write 10 × 6 tens in unit form
    12·2 answers
  • Whats the value of x 1-7x=-20
    10·1 answer
  • What is the IQR (Interquartile Range) for the following data? 20, 27, 28, 29,
    12·1 answer
  • 12 = -4(-6x -3)
    12·2 answers
  • A local hamburger shop sold a combined total of 685 hamburgers and cheeseburgers on Sunday there were 65 fewer cheeseburgers sol
    7·1 answer
  • The product of x and 8 is not less than 16
    13·2 answers
  • Find the value of x if log3 (x+6) =2​
    14·2 answers
  • Y= -4(x + 2)^2 - 1<br> Can someone explain how u do this
    15·2 answers
  • How many hours is one quarter of a day?​
    8·1 answer
  • Please help me with this
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!