1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
1 year ago
6

The data to the right represent the cost of living for 20 states. The cost of living is a measure of the average price paid for​

housing, utilities,​ groceries, healthcare,​ transportation, and miscellaneous expenses. The national average cost of living is 100. The data can be used to compare a state to the national average and to other states.

Mathematics
1 answer:
harina [27]1 year ago
4 0

The frequency distribution based on the information given is illustrated below.

<h3>What is the frequency distribution of table?</h3>

A frequency distribution table is the

chart that summarizes all the data under two columns - variables/categories, and their frequency.

It should be noted that the distribution table has two or three columns and the first column lists all the outcomes as individual values or in the form of class intervals, depending upon the size of the data set.

Given the above information the frequency distribution table is:

Cost of living Number of states

85.0 - 94.9 9

95.0 - 104.9 5

105.0 - 114.9 0

115.0 - 124.9 2

125.0 - 134.9 2

135.0 - 144.9 1

145.0 - 154.9 1

Learn more about frequency distribution on:

brainly.com/question/1094036

#SPJ1

You might be interested in
What is the equation of a line that passes through (4, 3) and has a slope of 2?
Savatey [412]
Passes through (4,3) slope = 2

y - y1 = m(x - x1)
y - 3 = 2(x - 4)
y - 3 = 2x - 8
y = 2x - 5

C
4 0
9 months ago
A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
Misha Larkins [42]

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

7 0
11 months ago
Use cosine to find the missing value round to 2 decimal places #trigonometry
Naddika [18.5K]

Answer:

1. 17.27 cm

2. 19.32 cm

3. 24.07°

4. 36.87°

Step-by-step explanation:

1. Determination of the value of x.

Angle θ = 46°

Adjacent = 12 cm

Hypothenus = x

Using cosine ratio, the value of x can be obtained as follow:

Cos θ = Adjacent /Hypothenus

Cos 46 = 12/x

Cross multiply

x × Cos 46 = 12

Divide both side by Cos 46

x = 12/Cos 46

x = 17.27 cm

2. Determination of the value of x.

Angle θ = 42°

Adjacent = x

Hypothenus = 26 cm

Using cosine ratio, the value of x can be obtained as follow:

Cos θ = Adjacent /Hypothenus

Cos 42 = x/26

Cross multiply

x = 26 × Cos 42

x = 19.32 cm

3. Determination of angle θ

Adjacent = 21 cm

Hypothenus = 23 cm

Angle θ =?

Using cosine ratio, the value of θ can be obtained as follow:

Cos θ = Adjacent /Hypothenus

Cos θ = 21/23

Take the inverse of Cos

θ = Cos¯¹(21/23)

θ = 24.07°

4. Determination of angle θ

Adjacent = 12 cm

Hypothenus = 15cm

Angle θ =?

Using cosine ratio, the value of θ can be obtained as follow:

Cos θ = Adjacent /Hypothenus

Cos θ = 12/15

Take the inverse of Cos

θ = Cos¯¹(12/15)

θ = 36.87°

8 0
3 years ago
plzzz help smart people, its math will mark branilyest (DONT ANSWER IF YOU DONT KNOW THIS TYPE OF MATH PLZZ SHOW WORK)
sveta [45]

Answer:

6) 15

7)5

8)120 degrees

9)60 degrees

10)9

Step-by-step explanation:

GHIJ is a parallelogram.

Opposite sides of a parallelogram are congruent.

3y - 1 = 2y + 1

3y - 2y = 1 + 1

y = 2

Opposite sides of a parallelogram are congruent.

4x + 3 = x + 12

4x - x = 12 - 3

3x = 9

x = 9/3

x = 3

6)GH = ?

GH = 4x + 3

GH = 4(3) + 3

= 12 + 3

= 15

therefore, GH = 15

7) HI = ?

HI = 2y + 1

= 2(2) + 1

= 4 +1

= 5

therefore, HI = 5

Opposite angles of a parallelogram are equal.

8) m(angle I) = 120 degrees...... (given)

therefore, measure of angle G = measure of angle I

therefore, m(angle G) = 120 degrees

Consecutive angles of a parallelogram are supplementary.

9) m(angle I) + m(angle J) = 180 degrees

120 + m (angle J) = 180

m(angle J) = 180 - 120

= 60 degrees.

The diagonals of a parallelogram bisect each other.

10) JK = 9 .........( given)

JK = HK

therefore, HK = 9

5 0
3 years ago
A cow can give 5 gallons of milk if it eats 2 pounds of grass. Express x in terms of y, where y is the number of gallons of milk
Crank

Answer:y=2.5 x

Step-by-step explanation:

Given

Cow give 5 gallon of milk if it eats 2 pound of grass

i.e. it gives 2.5 gallon of milk if it eats 1 pound of grass

So we can say cow given 2.5 times of milk in gallon for each pound it eats

If cow eats x pounds of grass then it must yield 2.5 times of milk

Suppose milk is denoted by y  

therefore we can write

y=2.5 x

Therefore y=2.5 x represent the relation between grass and milk produced

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Arianna has a tent for her dollhouse. What is the surface area of the tent? 159 mm2 192 mm2 123 mm2 168 mm2
    6·2 answers
  • What is the 20th term of the geometric sequence that starts with .02 and has a ratio of 2?
    10·1 answer
  • What are the steps you would take to find the difference of two decimals? Write three to four sentences.
    11·2 answers
  • Completing the square <br> 4x2-8=-13x
    12·1 answer
  • Change 23/3 into a mixed number. pls show the steps of how you got your answer.
    8·2 answers
  • What is the area of this tile 4 in long by 1 in short?
    11·1 answer
  • write an equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point (4,-6); m=3/5
    12·1 answer
  • HurRRy PleAsE HeLp ME MarKinG BraInLiESt
    12·1 answer
  • Ali went backpacking over the 3-day Labor Day weekend. On Saturday she hiked
    14·1 answer
  • Please help <br> FIND THE VALUE OF X
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!