1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondor19780726 [428]
1 year ago
13

Which variable would be classified as categorical? area of the state (in square feet) population of the state percent increase o

r decrease in population since 2010 state bird
Mathematics
1 answer:
My name is Ann [436]1 year ago
6 0

The variable which is a categorical variable among the answer choices as in the task content is; Population of the state.

<h3>What is the categorical variable among the answer choices?</h3>

Categorical variables represent types of data which may be divided into groups. Instances of categorical variables include but are not limited to race, sex, age group, and gender.

It therefore follows from the traditional definition of categorical variables that the answer choice which represents a categorical variable is; Population of the state.

Read more on categorical variables;

brainly.com/question/20315569

#SPJ1

You might be interested in
A rectangle on a coordinate plane is translated 5 units up and 3 units to the left. Which rule describes the
vekshin1

Answer:

(x+5, y-3)

Step-by-step explanation:

I would say this because when a plane is translated up it would be positive and when it's translated to the left it would be negative,

5 0
1 year ago
I really need the answers to these questions
almond37 [142]
Alrighty, so:
Question 9.) We know that each box has a total of three toys, therefore whatever answer we choose must be a multiple of 3. Answer E.) 12 is the only multiple of 3.
Question 10.) The numbers are going up by 13. 63 is what I got as the answer.
Question 11.) A
Question 12.) A

Hope this helps! Been a while since I've done math like this.
6 0
2 years ago
Blake subscribes to a monthly sports magazine. It costs him $96 for a 2 year subscription. What is the unit rate for Blake’s mag
kolbaska11 [484]

Answer:

If it’s asking the cost per month it would be 4 dollars because 96 divided by 2 is 48 so that means he pays 48 dollars a year and so there is 12 months in a year so divide that by 12 and get 4 dollars a month but if it’s asking for cost per year it’s 48 dollars

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Thirteen is 4 more than one-fifth of a number
Lady_Fox [76]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the value of each variable and the measure of each angle
Tanya [424]

Answer:

y=15

x =40

Step-by-step explanation:

3x + 4y=180

and

(x+y+5)=4y

x+y+5=4y

x+5=4y-y

x+5=3y

<u>x=3y-5</u>

<u></u>

3x + 4y=180

3(3y-5) + 4y=180

9y-15 + 4y=180

9y+ 4y -15 =180

13y -15 =180

13y =180+15

13y =195

y =195÷13

y=15

3x + 4y=180

3x + 4(15)=180

3x + 60=180

3x =180 - 60

3x =120

x =120÷3

x =40

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How are the numbers 342 and 324 alike? How are they different
    15·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to 7.2 - 3.6?
    14·2 answers
  • 15+15+15=45 7+7+7=21 4+4+4=12 4+15×7=?​
    14·1 answer
  • What is the answer for Jessica is making two loaves of banana bread she needs 3/4 of sugar for each lol her measuring cup can on
    11·2 answers
  • Help me please ASAP
    11·1 answer
  • A Drama club has 40 members. The number of girls is 5 less then 2 times the number of boys. How many members are boys? girls?
    11·1 answer
  • Brianna wants to buy a digital camera for a photography class. One store offers the camera for $53 down and a payment plan of $1
    14·1 answer
  • Madelyn goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $9.45. A sales tax
    15·1 answer
  • Value of 2x when x = 5
    12·2 answers
  • If 258 cars pass through an intersection in six hours, how many cars pass through the intersection every two hours?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!