1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
2 years ago
11

I need help answering number 14

Mathematics
1 answer:
irinina [24]2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

with the starting definition of PT = TQ we know that T is the midpoint between P and Q.

that means there is the same distance between P and T as between T and Q.

14a.

the answer is already above

PT = TQ = 5

14b.

since T is the midpoint, its distance to the endpoints P and Q is half of the overran distance bergen P and Q.

PQ = 2×5 = 10

You might be interested in
Solve each equation for d when c = 0 <br> 10c+ 4d = 40
Yanka [14]
Hello!

The answer would be d = 10. Solve it like this. (v v v)

10 * 0 + 4 * d = 40 ---> 0 + 4 * 10 = 40

0 + 40 = 40

40 = 40

Hope this helps! ☺♥
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(7+5) + 4 x 13-2<br> can someone please explain how to do this
Klio2033 [76]
P E M D A S

Parentheses first: 
So, 12 + 4 x 13 - 2
      12 +  52 - 2
      64 - 2
     62
8 0
3 years ago
a rabbit's fur grows at a rate of 5/2 per month. How many months will it take for the rabbit's fur to grow 15/4 inches
UkoKoshka [18]
The answer is 1.5 months

explanation:

5/2 = 2.5

15/4 = 3.75


2.5 per month

3.75 per x months


x = (3.75×1)/2.5

x = 3.75/2.5

x = 3/2 = 1.5 months
3 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Wes has a piece of land with side lengths of 36.2 m, 41.6 m, 39.4 m, and 31.2 m. He also has 150 m of tape to mark the boundarie
Lesechka [4]
Add up all of the side lengths and you get 148.4 as the perimeter.

subtract that from 150 and you're left with 1.6 m left of tape
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 10. Jaylen went to the store to purchase hot dogs for a party. At the store,
    5·1 answer
  • (URGENT) Gertrude and Russell are traveling on their motor scooters in the same direction along the same road. Gertrude is trave
    7·1 answer
  • a. Find symmetric equations for the line that passes through the point (4, −4, 8) and is parallel to the vector −1, 4, −3b. Find
    10·1 answer
  • The sum of three integers is 189. The first integer is 28 less than the second. The second integer is 21 less than the sum of th
    12·1 answer
  • What is the answer to this equation -156-(-45)=
    15·2 answers
  • How is 〖−3〗^4and 〖(−3)〗^4similar and different?
    14·1 answer
  • Amanda made $14.50 per hour, gets a 10% raise, and works 38 hours per week.
    6·1 answer
  • The side length of a regular hexagon is 11 cm.
    9·1 answer
  • An artist is making a mosaic using glass
    10·1 answer
  • Help ASAP brainliest
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!